Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις Κάουνας 71-70 : Στα play-off η Μπάγερν με «clutch» Λούτσιτς

vladimir lucic fc bayern munich eb20 scaled

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 71-70 για την 33η αγωνιστικής της Euroleague.

Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ στα μέρα της πρώτης περιόδου (9-8), προτού οι φιλοξενούμενοι «τρέξουν ένα σερί 2-7 και ανοίξουν την διαφορά. Ο Μπόλντγουϊν επανέφερε άμεσα την ισορροπία στο σκορ (15-15), με την Ζαλγκίρις να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με ένα πόντο (21-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απομακρυνθεί στο σκορ, ενώ στο 14′ ο Γουόκαπ έκανε το 26-26. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-4 ανοίγοντας την διαφορά (35-30), όμως στην συνέχεια με «αντεπίθεση» των Λουκοσιούνας και Λεκαβίτσιους, η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 35-36, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με Γκιστ με 2/2 ελεύθερες βολές, οι πρώτοι του πόντοι στον αγώνα, «έγραψε» το 37-36, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Γιανκούνας και Λοβέρν ξεκίνησα καλά στο δεύτερο ημίχρονο για τους Λιθουανούς, πετυχαίνοντας συνολικά εννέα πόντους (43-47) στα μέσα του δεκαλέπτου. Η Μπάγερν κατάφερε να μείνει στον πόντο για το μεγαλύτερο διάστημα, περνώντας μπροστά στην λήξη με τον Ραντόσεβιτς (57-54). Λούτσιτς και Σίσκο ανέβασαν την διαφορά στο +7 για την Μπάγερν στο 34′ (63-56), με την Ζαλγκίρις να απαντά με ένα δικό της σερί 2-12, παίρνοντας το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (65-68).

Γκιστ και Λούτσιτς προσπάθησαν να δώσουν και πάλι το προβάδισμα στους «Βαυαρούς», όμως Γουόκαπ και Χέις είχαν την απάντηση για το 69-70, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκιστ κατάφερε να κλέψει την μπάλα, με την Μπάγερν να παίρνει τάιμ άουτ στα 3. δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Μετά την επαναφορά, ο Λούτσιτς σηκώθηκε για δύο από την γωνία και πήρε το φάουλ από τον Λοβέρν, βάζοντας 2/2 για το 71-70. Στην επαναφορά οι Λιθουανοί προσπάθησαν να «κλέψουν» το ματς με τον Λοβέρν, όμως ο Λούτσιτς τον έκοψε για να μείνει το τελικό 71-70.

Δεκάλεπτα: 21-22, 37-36, 57-54, 71-70BAYERN MUNICH ZALGIRIS KAUNAS