Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Λάρισα 81-75: Αυλαία με νίκη για την ομάδα του Σερέλη

Λαύριο – Λάρισα 81-75: Αυλαία με νίκη για την ομάδα του Σερέλη

lavrio larisa scaled

Με νίκη έκλεισε το Λαύριο την κανονική περίοδο της Basket League επικρατώντας με 81-75 της Λάρισας. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν άκρως ανταγωνιστική για τρεις περιόδους, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην τέταρτη και καθάρισαν το παιχνίδι.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να έχει στο μεγαλύτερο μέρος του το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Η μέγιστη διαφορά της ομάδας του Σερέλη ήταν οι πέντε πόντοι (15-10), με την Λάρισα να απαντά με 7-0 σερί περνώντας για πρώτη φορά μπροστά (15-17). Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Το Λαύριο κατάφερε να ξεφύγει με 6 με διαδοχικά καρφώματα του Βουλγαρόπουλου (32-26) με τους Θεσσαλούς να απαντούν με τους Ρας και Ουάσινγκτον και 7-0 σερί περνώντας μπροστά (32-33). Η Λάρισα κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων με νέο τρίποντο του Ρας (35-40), το Λαύριο έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τους Μουράτο και Κάρτερ (40-40), με τον Σπυρόπουλο να διαμορφώνει το 40-42 του δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης με επιμέρους 8-2 και τρίποντο του Μούρτου (42-50). Το Λαύριο αντέδρασε και με σερί 7-0 μείωσε στον πόντο (49-50), ενώ λίγο αργότερα ο Σάβατζ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (52-52). Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τους Θεσσαλούς να προηγούνται με τρεις με λέι απ του Χάγκινς στην εκπνοή (58-61).

Η τέταρτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν εντυπωσιακή στην άμυνα, βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με επιμέρους 16-6 κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να χτίσει διαφορά 7 πόντων (74-67). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους (78-75) με τους Γουάσινγκτον και Ρας, ωστόσο ο Κόζι με τρίποντο έβαλε τέλος στο παιχνίδι κάνοντας το 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42, 58-61, 81-75

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…