Κεντρική Basket League Αγώνες Ηρακλής – Παναθηναϊκός 66-100: «Περίπατο» στη Θεσσαλονίκη

Ηρακλής – Παναθηναϊκός 66-100: «Περίπατο» στη Θεσσαλονίκη

Παπαγιάννης

Ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της Basket League, καθώς επικράτησε του Ηρακλή εκτός έδρας με 100-66. Οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και χωρίς να δυσκολευτούν πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ηρακλής ξεκίνησε καλά το ματς και με 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 6-0. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε με τρίποντο του Ουάιτ (6-3). Η άμυνα του τριφυλλιού ήταν κάκιστη στα πρώτα λεπτά και ο Γηραιός έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (10-3). Oι «πράσινοι» δεν είχαν καλή εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη και ο Ηρακλής το εκμεταλλευόταν. Ο Γηραιός ήταν φανερά καλύτερος και κατάφερε να πάρει μία διαφορά εφτά πόντων (17-10). Ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα μικρό σερί 5-0 και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (17-15). Οι γηπεδούχοι ήταν απίστευτοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 4/4 τρίποντα! Η άμυνα των πρασίνων συνέχισε να είναι προβληματική και στην πρώτη περίοδο δέχθηκε 24 πόντους (24-22).

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ύστερα από αρκετή ώρα με καλάθι του Παπαγιάννη (24-24), ενώ ο Έλληνας σέντερ έβαλε μπροστά το τριφύλλι για πρώτη φορά στο ματς (24-26). Oι πράσινοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και σιγά σιγά άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ (26-33). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με αιχμή την καλή του άμυνα το τριφύλλι εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (28-40).

Ο Όντεντ Κάτας εκμεταλλεύτηκε τα βαριά κορμιά της ομάδας και λόγω της απουσίας του Καββαδά είχε την υπεροχή στο ζωγραφιστό. Ο Δημήτρης Βεργίνης ξεκόλλησε τους γηπεδούχους και με τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ηρακλή (31-42). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 50-36 υπέρ τους.

Hρακλής προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και κράτησαν τη διψήφια διαφορά τους (52-65). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-78).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από νωρίς. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και η διαφορά ανέβαινε. Ο Όντεντ Κάτας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος είχε αγωνιστεί μόλις 2,43′ μέχρι τις αρχές του δεκαλέπτου. Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής επιτέλους πήρε χρόνο συμμετοχής. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού στάθηκε άτυχος, όμως, και 1,40′ πριν το τέλος τραυματίστηκε.

Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να δείξει καλύτερη εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναίκός κρατούσε τον έλεγχο και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 100-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100
Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπακς 15 (1), Σχίζας, Χάνλαν 15 (3), Χάγκινς 5 (1), Σαγκς 7, Φίλλιος 3, Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος
Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 9 (3), Παπαπέτρου 15 (1), Ουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5, Χεζόνια 17 (3), Δίπλαρος 4, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπέντιλ 15 (1), Μαντζούκας 2

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…