Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ρεάλ 91-68: Την διέλυσε με Λάρκιν και Μίσιτς

Εφές – Ρεάλ 91-68: Την διέλυσε με Λάρκιν και Μίσιτς

shane larkin anadolu efes istanbul eb20

Το 2-0 στην σειρά με την Ρεάλ Μαδρίτης έκανε η Εφές, επικρατώντας πολύ εύκολα με 91-68 στο Game 2 και κράτησε το πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τα ηνία από την πρώτη κιόλας περίοδο και καθάρισε το παιχνίδι στην τρίτη με μπροστάρηδες τους Λάρκιν (21π) και Μίσιτς (23π)  να πυροβολούν από την περιφέρεια και την – χωρίς Ταβάρες Ρεάλ – να είναι ανήμπορη να αντιδράσει.

Αρκετά ισορροπημένο αλλά και κλειστό ήταν το παιχνίδια στα πρώτα λεπτά του με την Εφές να περνάει μπροστά με τρεις πόντους με τρίποντο του Μόερμαν λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (10-7). Η Ρεάλ μείωσε με καλάθι του Ρέγιες, ωστόσο στην συνέχεια κόλλησε στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν την διαφορά τους μέχρι και τους 10 πόντους με τρίποντο του Λάρκιν (20-10) με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 22-13.

Η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο δεν κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά η οποία για αρκετά λεπτά κυμαινόταν μεταξύ 9 και 12 πόντων. Η Ρεάλ μείωσε στους 9 με βολές του Ρούντι, με τον Λάρκιν να ανεβάζει ξανά την διαφορά στους 12 με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την Ρεάλ να μειώνει στους 10 με βολές του Λαπροβίτολα (42-32) και τον Μπομπουά να διαμορφώνει το 44-32 με buzzer beater.

H Εφές κατάφερε για πρώτη φορά να ανεβάσει την διαφορά στους 17 πόντους στην επανάληψη με συνεχόμενα καλάθια των Λάρκιν και Μπομπουά (50-33), με το επιθετικό πρόβλημα της Ρεάλ να γίνεται όλο και μεγαλύτερο. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σε πέντε λεπτά στην επανάληψη είχε σκοράρει μόλις ένα καλάθι (και δύο βολές).

Αποτέλεσμα ήταν η Εφές να φτάσει και τους 20 πόντους λίγο αργότερα με συνεχόμενα τρίποντα του Μίσιτς (58-38), αφού μεσολάβησε καλάθι του Γκαρούμπα. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 65-45. Η Ρεάλ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης με τους Τούρκους να κάνουν το 2-0 με το τελικό 91-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68