Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Αρμάνι 85-82: Εφτάψυχη Μπάγερν, νίκησε Ντιλέινι και αστοχία

Μπάγερν – Αρμάνι 85-82: Εφτάψυχη Μπάγερν, νίκησε Ντιλέινι και αστοχία

jalen reynolds fc bayern munich eb20 scaled

Η Μπάγερν έκανε το 2-2 στην σειρά με την Αρμάνι επικρατώντας με στο Μόναχο, κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή. Η ομάδα του Τρινκέρι παρά το γεγονός ότι είχε κακή μέρα από την περιφέρεια , και το ότι είχε απέναντι της έναν διαστημικό Ντιλέινι, κατάφερε να κάνει πάρει το παιχνίδι και πλέον ο Τρινκέρι πάει να πάρει την πρόκριση στην πόλη του.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την Αρμάνι να έχει μικρά προβαδίσματα στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Μεσίνα προηγήθηκε δύο φορές με τέσσερις πόντους (4-8) με την Μπάγερν να παίρνει τα ηνία λίγο μετά το πεντάλεπτο με βολές του Μπόλντγουιν από φάουλ στο τρίποντο (12-10). Συνεχόμενα καλάθια του Τζόνσον έδωσαν αέρα πέντε πόντων στους Βαυαρούς (19-14), η Αρμάνι μείωσε στο καλάθι με τρίποντο του Ντατόμε (19-17), με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 23-19.

Η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα με τρίποντο του Ντατόμε (26-27). Λίγο αργότερα ο Ντιλέινι με φοβερό τετράποντο έδωσε στην ομάδα του αέρα 6 πόντων (26-32), με τους Γερμανούς να μειώνουν με τους Μπόλντγουιν και Τζόνσον (30-32). Η Αρμάνι με επιμέρους σκορ 10-4 και καλάθι του ΛεΝτέι έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 8 πόντων (34-42). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους με καλάθι του Έβανς (37-48), με την ανάπαυλα να βρίσκει τους Ιταλούς μπροστά με 10 (40-50).

Η Αρμάνι συνέχισε να έχει λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Ντιλέινι και κατάφερε να διατηρεί την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους για αρκετά λεπτά. Ο Αμερικανός γκαρντ με μακρινό δίποντο έκανε το +13 για την ομάδα του (44-57) με τους Γερμανούς να απαντούν με τους Μπόλντγουιν και Ζίπσερ (51-59). O Πάντερ με τρίποντο έβαλε την ομάδα του στο +11 (51-62), με την Μπάγερν να καταφέρνει να κατεβάσει την διαφορά στους 6 με νέο τρίποντο του Ζίπσερ (60-66) και επιμέρους σκορ 9-4, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 63-71, μετά από απίθανο τρίποντο του Σιλντς.

Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους μετά από πάρα πολύ ώρα με τρίποντο του Λούτσιτς και λεί απ του Μπόλντγουιν (71-75), με τον Ζίπσερ να κάνει εκπληκτικό πόστερ κάρφωμα στον Χάινς για το 73-75, ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 για τους Γερμανούς. Η Μπάγερν κατάφερε να περάσει μπροστά λίγο αργότερα με συνεχόμενα καλάθια του Ρέινολντς (80-79).

Ο Ντιλέινι με έμμεσο τρίποντο έβαλε μπροστά την Αρμάνι (80-82) με τον Λούτσιτς να κερδίζει και το φάουλ σε άλεϊ ουπ κάρφωμα (83-82). Ο Σιλντς πήγε για λέι απ με τους διαιτητές να σφυρίζουν αρχικά αμυντικό φάουλ και εν συνεχεία να αλλάζουν απόφαση βλέποντας το instant replay, με την Μπάγερν να κρατάει την νίκη στα χέρια της 8” πριν το τέλος. Ο Λούτσιτς ευστόχησε στις βολές, η Αρμάνι αστόχησε σε δύο τρίποντα για την παράταση με την νίκη να πηγαίνει στους Γερμανούς με το 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82