Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Μπάγερν 80-69: «Καθάρισε» από την πρώτη περίοδο

Αρμάνι – Μπάγερν 80-69: «Καθάρισε» από την πρώτη περίοδο

kevin punter ax armani exchange milan eb20 1 scaled

Το 2-0 στην σειρά της με την Μπάγερν για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας έκανε η Αρμάνι επικρατώντας των Γερμανών με 80-69. Η ομάδα του Μεσίνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να χτίσει διαφορά μέχρι και 22 πόντους στην δεύτερη περίοδο, βρήκε λύσεις όταν η Μπάγερν πλησίασε στους 6 και έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με πέντε πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Μπόλντγουιν και Γκιστ, ωστόσο στην συνέχεια ο Πάντερ πήρε το όπλο του. Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ πέτυχε τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του βάζοντας την μπροστά με 7 ( 12-5). Η ομάδα του Τρινκέρι είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, έμεινε χωρίς σκορ συνολικά για πάνω από 6 λεπτά, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν την διαφορά μέχρι τους 15 πόντους (20-5), τρέχοντας σερί 20-0. Η Μπάγερν βρήκε σκορ στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά (26-12).

Η Αρμάνι συνέχισε να κυριαρχεί και στην δεύτερη περίοδο με τους Σιλντς και Ντιλέινι να στέλνουν την διαφορά στους 20 πόντους (34-14). Η Μπάγερν συνέχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση ωστόσο κατάφερε να περιορίσει τους Ιταλούς με την άμυνα της και να μειώσει στους 16 με τρίποντο του Λούτσιτς και βολή του Ρέινολντς (42-26). Λίγο αργότερα ο Μπόλντγουιν με έμμεσο τρίποντο έριξε την διαφορά στους 15 πόντους (44-29), με τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ να απαντά με buzzer beater τρίποντο για το 47-29 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με την αστοχία και τις άμυνες να κυριαρχούν και την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στους 15 με τρίποντο του Μπόλντγουιν (52-37) με τον Πάντερ να απαντάει με βολές από φάουλ στο τρίποντο (55-37) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Μπάγερν με τρίποντο του Λούτσιτς και καλάθι του Μπόλντγουιν κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 5-0 μειώνοντας μετά από πολύ ώρα στους 13 πόντους (55-42), αναγκάζοντας τον Μεσίνα να καλέσει τάιμ άουτ.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Τρινκέρι συνεχίστηκε με το σερί να φτάνει το 12-0 και την διαφορά να πέφτει στους 6 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Γκιστ (55-49). Σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι αντέδρασε και αργά και σταθερά κατάφερε να φτάσει την διαφορά ξανά στους 15 πόντους με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ (65-50) με τον Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 65-53 με τρίποντο στην εκπνοή.

Η Αρμάνι διατήρησε το μομέντουμ του αγώνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και κατάφερε με επιμέρους σκορ 7-2 και νέο τρίποντο του Ροντρίγκεζ να ανεβάσει ξανά την διαφορά στους 17 πόντους (72-55). Η Μπάγερν μείωσε ξανά στους 12 με ένα μικρό 5-0 σερί (72-60), με τον Μίτσοφ να τρυπάει την γερμανική άμυνα και να πετυχαίνει το καλάθι (74-60).

Η ομάδα του Τρινκέρι κατάφερε να μειώσει ξανά στους 10 πόντους με τρίποντο του Ζίπσερ (76-66), με τον Λούτσιτς να την κατεβάζει πάλι σε μονοψήφια επίπεδα με περιφερειακό σουτ (77-69). Ωστόσο, ο Μπόλντγουιν αστόχησε σε τρίποντο που θα έκανε το παιχνίδι δύο κατοχών με τον ΛεΝτέι να ευστοχεί στο απέναντι καλάθι ανεβάζοντας την διαφορά ξανά στους 11 πόντους (80-69) σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69

1 15 2 16

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…