Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 95-104: «Πράσινο» το ντέρμπι της Αθήνας

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 95-104: «Πράσινο» το ντέρμπι της Αθήνας

panathinaikos aek

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για περίπου 23′ κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά κατάφερε στη συνέχεια να πάρει τον έλεγχο και τη νίκη με 104-95. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα επιθετικά και έκαναν «σμπαράλια» την αντίπαλη άμυνα. Το «τριφύλι» τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας, ενώ η Ένωση στην τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες ήτα ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά και το ένα άστοχο σουτ διαδεχόταν το άλλο (2-1). Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισοροπημένο και ούτε η ΑΕΚ, ούτε ο Παναθηναϊκός μπορούσαν να ξεύγουν στο σκορ (6-7). Οι «πράσινοι» σ΄εκείνο το σημείο βρήκαν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 12-6.

Το σερί συνεχίστηκε και με 8 συνεχόμενους πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου η διαφορά έφτασε τους εννιά πόντους (6-15) και με βολές του Παπαγιάννη έφτασε σε διψήφια επίπεδα (6-17). Η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά οι πράσινοι με συνεχόμενα τρίποντα διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους (14-24). Μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-20.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 4-0 έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (24-28). Η Ένωση προσπαθούσε να φέρει τούμπα τοματς, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Χεζόνια σε εξαιρετική μέρα (12 πόντοι) διατηρούσε τα ηνία του σκορ (29-35). Ο Κροάτης συνέχισε τα… όργια και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (29-38).

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και διατηρούσε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (33-42). Ο Νίκος Γκίκας ήταν σε μεγάλο βράδυ, καθώς είχε 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο (36-44). Η ΑΕΚ ήταν φανερά καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωιστή τον Γκίκα (14 πόντοι) κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (44-50).

Oι δύο ομάδες ήταν καυτές στο ξεκινημα του δεύτερου ημιχρόνου και το ένα καλάθι διαδεχόταν το άλλο (51-57). Η διαφορά έπεσε και στους τρεις με τρίποντο του Μέικον, αλλά οι πράσινοι έτρεξαν σερί 9-0 και εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-66).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο ματς, αλλά η ΑΕΚ δεν τα παρατούσε και συνέχισε να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκορ (66-76). Η Ένωση έκανε βιαστικές επιθέσεις και το πλήρωσε. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με συνεχόμενος αιφνιδιασμούς εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (66-82). Οι πράσινοι ξεκαθάρισαν τα πράγματαα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιθετική συγκομοιδή 36 πόντων «κλείδωσε» τη νίκη (70-86).

Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και επέτρεψε στην ΑΕΚ να πλησιάσει στους 12 πόντους (82-94) και με καλάθι του Χρυσικόπουλου έπεσε στους 10 (86-96). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια της στο φινάλε και προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς (92-101). Μέχρι το φινάλε, όμως, δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 104-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…