Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Άλμπα Βερολίνου 87-71: Νίκη με ανατροπή

Ζενίτ – Άλμπα Βερολίνου 87-71: Νίκη με ανατροπή

alex poythress zenit st petersburg eb20 scaled

Η Ζενίτ βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές από την Άλμπα Βερολίνου, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 87-71. Οι Ρώσοι ήταν εξαιρετικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πολύ καλή άμυνα έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Αρκετά ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ (10-9). Ο Φοντέκιο έκανε μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους και ήδη είχε 9 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο (18-21). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τα ηνία του σκορ (23-24).

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ (23-30). Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (33-43). Η Ζενίτ έδειξε σημάδια ζωής και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43-48).

Ο Κέβιν Πάνγκος έκανε όργια για τη Ζενίτ (16 πόντοι), αλλά δεν είχε κάποιον συμπαραστάτη (48-50). H Άλμπα Βερολίνου σ΄ακόμη ένα ματς έβρισκε λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και κατάφερε να στείλει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-61). Ο Πόιθρες το πήρε προσωπικά στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να κάνει την ανατροπή (68-67).

Η Ζενίτ έκανε ότι ήθελε στο τελευταίο δεκάλεπτο και απέκτησε διψήφιο προβάδισμα. Οι Ρώσοι το κράτησαν εύκολα μέχρι το φινάλε και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ζαχάροφ, Πάνγκος 19 (7ασ.), Χόλινς 13, Φριντζόν, Τόμας 15 (6ριμπ.), Μπάρον 6 (2), Χβοστόβ, Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 5 (1), Πόιθρες 11 (7ριμπ.), Πονίτκα 14 (6ασ.), Μπλακ 4
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 10, Σίβα, Γκίφι 2, Ντίλοου, Έρικσον 9 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Νίκιτς, Φοντέκιο 13 (4), Τίμαν 6 (1), Σίκμα 18 (6ριμπ.), Λάμερς 11 (6ριμπ.)

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…