Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 66-52: Βήμα οχτάδας για τις «νυχτερίδες»

Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 66-52: Βήμα οχτάδας για τις «νυχτερίδες»

fener valencia

Σπουδαία εντός έδρας πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 66-52. Όπως μαρτυράει και το σκορ, οι άμυνες έπαιξαν μεγάλο ρόλο με τις νυχτερίδες να καταφέρνουν να «σβήσουν» τα όπλα της τουρκικής ομάδας και πήραν τελικά τη μεγάλη νίκη.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 5-0 στο σκορ, αλλά η Βαλένθια γρήγορα ισορρόπησε το ματς και πέρασε μπροστά (7-6). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο σ΄αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα (11-8). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με σερί 10-0 και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 18-10.

Η τουρκική ομάδα πίεζε για την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ (24-19). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι και το τέλος. Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο του ματς και άφησε πίσω της τη Φενέρμπαχτσε με εννιά πόντους (37-28).

Η άμυνα ήταν πρωταγωνίστρια στο τρίτο δεκάλεπτο και σημειώθηκαν μόλις 19 πόντοι (45-39). Στην τέταρτη περίοδο η Βαλένθια είχε τον πλήρη έλεγχο και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 66-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 37-28, 45-39, 66-52
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 5 (1), Πρέπελιτς 5 (1), Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 17 (1), Τομπέι 12, Κάλινιτς 7, Ντούμπλιεβιτς 3 (7ριμπ.), Βίβες, Ουίλιαμς 4, Χέρμανσον 11 (1), Σάστρε
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Μπράουν 5 (1), Ο’Κουίν, Μπιμπέροβιτς, ΝτεΚολό 14 (6ριμπ.), Πιέρ 9, Μπαρτέλ 2, Βέσελι 15, Σιπάχι, Έντι 7, Άλι, Ντουβερίογλου, Ουλανόβας