Κεντρική Γυναίκες Πήρε το «θρίλερ» με κορυφαία την Φασούλα η Τενερίφη!

Πήρε το «θρίλερ» με κορυφαία την Φασούλα η Τενερίφη!

fasoula1

Ντέρμπι ανάμεσα στην Τενερίφη της Μαριέλλας Φασούλα και την Εστουδιάντες εξελίχθηκε στην Ισπανία, με νικήτρια την Τενερίφη με 74-73, έχοντας ως κορυφαία την Ελληνίδα αθλήτρια.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την Εστουδιάντες να έχει στο ημίχρονο το προβάδισμα με 36-33. Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην Τενερίφη καθώς με επιμέρους σκορ 24-14 πέρασε μπροστά. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να φύγουν με το διπλό μειώνοντας αλλά η εξαιρετική άμυνα και η ομαδική δουλειά των γηπεδούχων έφερε την νίκη.

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν η κορυφαία του αγώνα καθώς σημείωσε 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/4 βολές) σε 25′ συμμετοχής. Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-36, 57-50, 74-73.