Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Παναθηναϊκός 68-74: «Καθάρισε» ο Παπαπέτρου!

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 68-74: «Καθάρισε» ο Παπαπέτρου!

3124243 scaled e1616424083259

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε πολύ για τρεις περιόδους, τελικά πέρασε από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επικρατώντας με 74-68 του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας τα βρήκε πολύ σκούρα κόντρα στους Κυανοκίτρινους, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσ φόρτσαρε στην τέταρτη και με ένα φανταστικό Παπαπέτρου έφτασε στην νίκη.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακός, αφού είχε πόντους, από τους οποίους οι 12 ήταν στην τέταρτη περίοδο. Στην αντίπερα εξαιρετικός ήταν ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι όντας πρώτος σκόρερ του με 21 πόντους.

Αρκετά καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Κυανοκίτρινοι, και κατάφεραν να προηγούνται με 4 πόντους με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (13-9) με τον Πέτεγουεϊ να είναι καυτός έχοντας τους 9 από τους 13 πόντους του Περιστερίου. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Μήτογλου και βολές του Μποχωρίδη (15-16), με το Περιστέρι να κλείνει εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων με τρίποντη βόμβα του Χρήστου Σαλούστρου από το κέντρο του γηπέδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους και να το πηγαίνουν για πρώτη φορά στους 5 πόντους με καλάθι του Σαλούστρου στο 13′ (29-24). Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο απάντησε με 8-0 σερί (29-32), με φοβερό τρίποντο του Παπαπέτρου. Το Περιστέρι απάντησε με δικό του εντυπωσιακό επιμέρους 13-2 για να πάει για πρώτη φορά την διαφορά στους 8 πόντους (42-34), διαφορά την οποία κράτησε μέχρι την ανάπαυλα (45-37).

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά στα ίδια επίπεδα. Το συνολικό επιμέρους 10-11 μαρτυράει του λόγου το αληθές, ενώ σε αυτό το διάστημα το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει την διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους (55-43) με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το δεκάλεπτο με 5-0 σερί (55-48).

O Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις πόντους δύο φορές στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με με τους ΜακΛίν και Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κρατάνε το ματς στις δύο κατοχές με απαντώντας με τρίποντα (61-55). Η τρίτη αντεπίθεση των Πρασίνων ήταν και η φαρμακερή, καθώς ξαναπέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα στο παιχνίδι με τον Παπαπέτρου (61-62), έξι λεπρά πριν το φινάλε. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης απάντησαν στο κάρφωμα του Τζόουνς για το 63-67 λίγο αργότερα, με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισε να εκτελεί διαρκώς για το Τριφύλλι, το Περιστέρι έχασε την επαφή του με το καλάθι με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει την νίκη με το τελικό 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74