Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Ηρακλής 70-79: Ροπαλιά με Χάγκινς και Καββαδά

Περιστέρι – Ηρακλής 70-79: Ροπαλιά με Χάγκινς και Καββαδά

iraklis12

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 79-70, για την 16η αγωνιστική της Basket League, βγάζοντας αντίδραση, ύστερα από τέσσερις σερί ήττες κι ανεβαίνοντας στο 6-9. Οι Περιστεριώτες, μετά τη σπουδαία ανατροπή στο Μεσολόγγι, ηττήθηκαν από τους Θεσσαλονικείς κι έπεσαν στο 9-7.

Ο νέος παίκτης του Ηρακλή, Χάγκινς, έκανε ιδανικό ντεμπούτο, μετρώντας 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και άλλες 4 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν κι ο Βασίλης Καββαδάς, ο οποίος είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ίμπακς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτεγουεϊ με 17 πόντους, ενώ ο ΜακΛιν είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα και προηγήθηκε 8-0, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στο κρεσέντο του Τεράν Πέτεγουεϊ. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και σχεδόν μόνος του χάρισε στο Περιστέρι διψήφια διαφορά στο σκορ (24-14). Με το ξεκίνημα της β΄ περιόδου, ο Κρόκετ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +13 (27-14), αλλά ο «Γηραιός» απάντησε με σερί 9-0 και μείωσε σε 27-23. Από κει κι έπειτα, η αθηναϊκή ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά όποτε πήγαινε να ξεφύγει, οι Θεσσαλονικείς αντιδρούσαν και μείωναν. Όλα αυτά ως τις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, όταν ο Ηρακλής, με βελτιωμένη άμυνα και πρωταγωνιστή τον Ίμπανκς, έκανε ένα σερί 9-0 και προσπέρασε 65-61, περίπου 6,5 λεπτά πριν τη λήξη. Αυτό αποδείχθηκε και το κομβικό σημείο, καθώς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου συντήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα, με τους Χάγκινς και Καββαδά να «σφραγίζουν» την πολύτιμη νίκη για τους «κυανόλευκους».

Tα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3), Βασιλόπουλος 3 (1), ΜακΛιν 13 (1τρ., 8ρ.), Τζόουνς 6 (11ρ.), Γκουτιέρες 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ, Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8, Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ενεχιόνια 9 (2τρ., 8ρ.), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14 (8ρ.), Χάνλαν 6, Χάγκινς 17 (3), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/4)

Τα φώτα σε ΟΑΚΑ και Βιτόρια Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (1…