Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ζενίτ 75-61: Νίκη με ανατροπή για τους ερυθρόλευκους

Ολυμπιακός – Ζενίτ 75-61: Νίκη με ανατροπή για τους ερυθρόλευκους

kostas sloukas olympiacos piraeus eb20 scaled

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στη Ζενίτ και με μία μεγάλη ανατροπή πήρε τη νίκη με 75-61. Οι ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη κατάφερε στο δεύτερο μέρος να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0 ύστερα από καλάθια των Τζέκινς και Σλούκα. Η Ζενίτ απάντησε με δικό της σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (5-6). Στοπ στο σερί τους έβαλε ο Κώστας Κουφός, ο οποίος σκόραρε ύστερα από ωραία συνεργασία (7-6). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κάκιστοι σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκαν σερί 8-0 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-9.

Η Ζενίτ συνέχισε να κάνει πάρτι και με ακόμη ένα τρίποντο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (9-20). Ο Πάνκος ήταν καυτός και με 4/4 τρίποντα «διέλυε» τον Ολυμπιακό (9-23). Οι ερυθρόλευκοι ήταν τραγικοί στην άμυνα και έδινε συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα στη Ζενίτ και τους τιμωρούσε (11-26). Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Πειραιά έμεινε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (15-28).

Η κάκιστη εμφάνιση των ερυθρολεύκων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση και μοιραία βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλες διαφορές (20-33). O Xάρισον ήταν εκτός τόπου και χρόνου στο ματς. Ο Αμερικανός δεν βοηθούσε σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού και αποτελούσε «τρύπα» για τον Ολυμπιακό (25-39).

Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια ζωής και με αιχμή του δόρατος τους Λαρεντζάκη και Σλούκα μείωσε ύστερα από αρκετή ώρα στους εννιά πόντους (30-39). Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Ζενίτ διατήρησε τον έλεγχο του ματς και κράτησε τη διψήφια διαφορά της (30-41).

Σακίλ ΜακΚίσικ στο τρίτο δεκάλεπτο βγήκε μεταμορφωμένος, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βελτιωθεί στην άμυνα (35-50). Οι ερυθρόλευκοι στην επίθεση ήταν αρκετά εύστοχοι και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 50-40, ενώ ο ΜακΚίσικ και πάλι με νέο καλάθι έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (42-50). To σερι των Πειραιωτών συνεχίστηκε και η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους ύστερα από τρίποντο του Βεζένκοφ (45-50).

Σάσα Βεζένκοφ βρήκε το χέρι του έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και με τρία τρίποντα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση του ματς (50-52). Η διαφορά έμεινε στους δύο πόντους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πλέον οι ερυθρόλευκοι έδειχναν ικανοί για την ανατροπή (54-56).

H ανατροπή για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε, καθώς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (58-56). Ο Πόιθρες έδωσε ανάσα με γκολ-φάουλ στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο αποκατέστησε τη διαφορά (63-59). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν συγκλονιστικοί στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστές ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Σπανούλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με εννιά πόντους (70-61).

To σερί συνεχίστηκε και με καλάθι του Βεζένκοφ η διαφορά έφτασε τους έντεκα πόντους (72-61). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Νικολαΐδης, Λαρεντζάκης 5 (1), Σπανούλης 16 (3), Σλούκας 2 (6ασ.), Βεζένκοφ 13 (6ριμπ.), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1)
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1), Πάνγκος 20 (7ασ.), Χόλινς 5 (1), Τόμας, Μπάρον 3 (1), Κβοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (6ριμπ.), Πονίτκα 10 (11ριμπ.), Μπλακ, Γκουντάιτις 3