Κεντρική Basket League Άρης Ολυμπιακός – Άρης 97-67: Φιλική νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ολυμπιακός – Άρης 97-67: Φιλική νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Άρη με 97-67. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και ο Σάββας Καμπερίδης δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεων τους.

Κουφός και Χάρισον ξεκίνησαν καλά για τον Ολυμπιακό και έδωσαν στους ερυθρόλευκους προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανύπαρκτες και σημειώθηκαν συνολικά 50 πόντοι (26-24).  Η ομάδα του Πειραιά σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (44-34). Ο Λαρεντζάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των ερυθρολεύκων κόντρα στον Άρη και με τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε το 49-42.

Oλυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Κουφό εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (68-53). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (78-54). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 97-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67