Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 78-71: «Ζωντανοί» για την 8αδα οι Βάσκοι

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 78-71: «Ζωντανοί» για την 8αδα οι Βάσκοι

alec peters td systems baskonia vitoria gasteiz eb20 scaled

Σπουδαία εντός έδρας πανηγύρισε η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 78-71. Οι Βάσκοι μ΄αυτήν τη νίκη μείωσαν την απόσταση τους από την όγδοη Ζενίτ και συνεχίζουν να διεκδικούν την είσοδο τους στην οχτάδα. Αντίθετα, οι Γερμανοί έχασαν έδαφος για την κατάληψη μία θέσης στην 4αδα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (6-8). Η εικόνα παρέμεινε ίδια με την Μπασκόνια και την Μπάγερν να εναλλάσσονται στο σκορ (14-11). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 17-15.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 7-2 προηγήθηκε με 24-17, αλλά η Μπάγερν απάντησε με δικό της μικρό σερί και πλησίασε ξανά στο σκορ (24-21). Ο Ζίπσερ πήρε το όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια (9 πόντοι) έφερε τούμπα το ματς (29-31). Τελικά, το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο με 33-33 ύστερα από γκολ-φάουλ του Χένρι.

Η Μπασκόνια ήταν φανταστική στο δεύτερο μέρος. Οι Βάσκοι έκοψαν όλους τους διαδρόμους στους Γερμανούς και με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 προηγήθηκαν με 49-33. Η Μπάγερν Μονάχου δεν βλεπόταν στο τρίτο δεκάλεπτο και το επί μέρους σκορ έφτασε το 27-2 (60-35). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0 έριξαν τη διαφορά στους 15 (60-45).

Η Μπάγερν πίεζε για την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και κράτησαν τα ηνία του σκορ (66-55). Οι Ρώσοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (73-66). Ο Ρέινολντς έκανε μαγικά πράγματα και είχε μέχρι αυτό το σημείο 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ (74-68).

Η Μπασκόνια άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 60-45, 78-71
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 11 (3), Γιεκίρι 15 (9ριμπ.), Χένρι 9 (10ασ.), Σεντεκέρσκις, Ντιόπ, Φολ 2, Πέτερς 11 (1), Ντράγκιτς, Γιεντράιτις 15 (2), Πολονάρα 15 (2)
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ, Μπόλντγουιν 13 (1), Κρέμερ 6 (2), Σίλεϊ 4, Ρέινολντς 18 (10ριμπ., 7ασ.), Λούσιτς 17 (6ριμπ.), Φλακαντόρι, Ζίπσερ 9 (1), Γκιστ, Τζόνσον 4, Σίσκο (6ασ.), Ραντόσεβιτς.

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…