Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Φενέρμπαχτσε 68-77: Πρόκριση στο Μόναχο

Μπάγερν – Φενέρμπαχτσε 68-77: Πρόκριση στο Μόναχο

fenerbat scaled

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Φενέρμπαχτσε μέσα στο Μόναχο επικρατώντας με της Μπάγερν για την 32ης αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Κοκόσκοφ έχει πλέον εξασφαλίσει και μαθηματικά  την πρόκριση της στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ενώ οι Γερμανοί χάνουν έδαφος για την πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε καλύτερα (10-5), και την ομάδα του Κοκόσκοφ όχι μόνο να το φέρνει στα ίσα, αλλά να μπαίνει και στην δεύτερη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (20-23)  χάρη σε τρίποντο του Ντε Κολό. Το προβάδισμα της Φενέρ έφτασε μέχρι τους πέντε πόντους (20-25), με την Μπάγερν να το γυρνάει και να περνάει αυτή μπροστά με τρεις με καλάθι του Γκιστ (28-25), και την τουρκική ομάδα να πηγαίνει με  βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (34-35).

To τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Φενέρ, καθώς κυριάρχησε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα επιμέρους 10-18, κατάφερε να πάρει αέρα 9 πόντων (44-53). Ο ΝτεΚολό κατάφερε και έκανε το +11 για την ομάδα του (47-58) με την Μπάγερν ροκανίζει άμεσα την διαφορά στους 6 με ένα 5-0 σερί (52-58). Τελικά, η Φενέρ κράτησε το προβάδισμα της και έφτασε στην νίκη με το τελικό 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-35, 44-53, 68-77