Κεντρική Basket League Αγώνες Μεσολόγγι – Λαύριο 75-79: Πέρασε από το Αγρίνιο η ομάδα του Σερέλη

Μεσολόγγι – Λαύριο 75-79: Πέρασε από το Αγρίνιο η ομάδα του Σερέλη

mouratos scaled e1616261130474

Ακόμα μια νίκη έβαλε στο «σακούλι» του το Λαύριο στην φετινή Basket League, επικρατώντας με 79-75 εκτός έδρας του Μεσολογγίου για την 18η αγωνιστική. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και παρόλο που δεν μπόρεσε να το καθαρίσει από νωρίς έβρισκε πάντα λύσεις όποτε πλησίαζαν οι γηπεδούχοι φτάνοντας στην 14η νίκη του.

Το Λαύριο είχε τον έλεγχο του ματς από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους με διαδοχικά καλάθια των Ντιάλο και Ανοσίκε στο 6ο λεπτό (8-16). Το Μεσολόγγι αντέδρασε και κατάφερε να έρθει σε απόσταση τριπόντου με καλάθι του Γκότσερ (14-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-23 υπέρ του Λαυρίου.

Το Λαύριο μετά απο διαδοχικά καλάθια του Βουλγαρόπουλου περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου κατάφερε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (21-31). Το Μεσολόγγι προσπάθησε δύο φορές να μειώσει και να φέρει το παιχνίδι στην μια κατοχή, αλλά η ομάδα του Σερέλη είχε τις λύσεις επιθετικά και διατήρησε την διαφορά κόντα στους 10 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-43).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην μπορούν να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους, στους οποίους έφτασαν με καλάθι του Σαχπατζίδη στα μισά της περιόδου (51-56). Το Λαύριο αντέδρασε και πάλι και με επιμέρους σκορ 5-8 κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (56-64).

Το Μεσολόγγι έκανε την τελική αντεπίθεση του στην τέταρτη περίοδο, και καρτάφερε να μειώσει μετά από πάρα πολύ ώρα στον πόντο μετά από 4 λεπτά με καλάθι του Λάνγκφορντ (68-69). Το Λαύριο απάντησε με διαδοχικά τρίποντα των Κόζι και Κάρτερ (68-75), με τους γηπεδούχους να μην καταφέρονυ να πλησιάσουν ποτέ ξανά τόσο κοντά στην ανατροπή για να έρθει το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79