Κεντρική Basket League Αγώνες Λάρισα – Περιστέρι 78-98: Την «έπνιξε» μέσα στην Νεάπολη!

Λάρισα – Περιστέρι 78-98: Την «έπνιξε» μέσα στην Νεάπολη!

3130248 scaled

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες για το Περιστέρι, το οποίο διέλυσε την Λάρισα με 98-78, στο πλαίσιο της 19η αγωνιστικής της Basket League. H ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι από την αρχή πιάνοντας διψήφιες διαφορές, δεν άφησε ποτέ το πόδι από το γκάζι και έφτασε στο πολύ εμφατικό «διπλό». Πλέον οι Θεσσαλοί θα παίξουν τα «ρέστα» τους στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με το Μεσολόγγι, το οποίο ή θα τους χαρίσει την παραμονή στην κατηγορία ή θα έχουμε θρίλερ στην ουρά της βαθμολογίας.

Αρκετά ισορροπημένο και κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τους Θεσσαλούς να προηγούνται στο ξεκίνημα με 6-2, με όλους τους πόντους από τον Γουάσινγκτον και το Περιστέρι να απαντά με σερί 5-0 και να παίρνει τα ηνία με καλάθι του Βασιλόπουλου (6-7). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το χέρι τους από την περιφέρεια και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 8 πόντων με τον Πέτεγουεϊ (8-16), για να κάνει το +10 από την γραμμή ο Μάρβιν Τζόουνς (8-18). Η Λάρισα βρήκε σκορ από τον Παπαδάκη και μείωσε στους 7 (13-20) και στους 5 λίγο αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο με αέρα 9 πόντων (17-26).

Η Λάρισα ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο και βρήκε τρόπους να σκοράρει, ωστόσο δεν κατάφερε να ανακόψει την επίθεση του Περιστερίου με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβοκατεβαίνει για αρκετή ώρα από τους 10 πόντους. Ο Μάρβιν Τζόουνς από την γραμμή των βολών έκανε το +13 για το Περιστέρι (25-38), με τον Παπαδάκη να μειώνει με τον ίδιο τρόπο (27-38). Η ομάδα του Μανωλόπουλου κατάφερε να φτάσει την διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους με τρίποντο του ΜακΛίν (29-46), ενώ λίγο αργότερα έφτασε στους 21 (29-50). Οι Θεσσαλοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 37-54 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στην επανάληψη με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Κώστα Παπαδάκη, ωστόσο δεν μπορούσαν να ανακόψουν τους Κυανοκίτρινους με αποτέλεσμα να κυμαίνεται μεταξύ 15 και 20 πόντων για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο νεαρός γκαρντ προσπάθησε να βάλει μόνος του ξανά στο παιχνίδι την Λάρισα με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα, ωστόσο με το πρώτο που έχασε ο Γούνταρντ έκανε ξανά το +2- για το Περιστέρι (53-73), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-77.Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το Περιστέρι να φτάνει σε μια πολύ άνετη νίκη με το τελικό 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98

λαρ περι

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…