Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν Μονάχου 76-78: Μεγάλο διπλό για τους Γερμανούς

Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν Μονάχου 76-78: Μεγάλο διπλό για τους Γερμανούς

erythros asteras bayern munich

Μεγάλο διπλό μέσα στη Σερβία πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με 78-76 του Ερυθρού Αστέρα. Οι Γερμανοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν τελικά τη νίκη.

Ο Ρέινολντς ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με τέσσερις πόντους οδηγούσε τους φιλοξενούμενους επιθετικά (4-8). Η Μπάγερν Μονάχου είχε τον έλεγχο στο ματς και κράταγε τα ηνία του σκορ (10-15). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 25 πόντους και από τις δύο ομάδες.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 12-4 έφερε τούμπα το ματς (22-19). Οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο φινάλε του πρώτου μέρους και διατήρησαν το προβάδισμα τους (35-31).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του σκορ (57-50). Η Μπάγερν δεν τα παράτησε και με κορυφαίο τον Μπόλντγουιν επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς (62-59). H γερμανική ομάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με καλάθι του Λούσιτς (68-70), αλλά ο Λόιντ απάντησε άμεσα με τρίποντο (71-70).

Η Μπάγερν στο τελευταίο λεπτό βρήκε δύο τρίποντα με Λούσιτς και Μπόλντγουιν και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (71-76). Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ύστατη προσπάθεια του και μείωσαν σε 78-76 2” πριν το τέλος, αλλά δεν είχε μείνει επαρκές χρόνος. Η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-31, 57-50, 76-78
Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Χολ, Ουόλντεν 15 (2), Λόιντ 26 (6ριμπ.), Ουσκοκόβιτς 5, Νταβιντόβατς 3 (1), Λάζιτς 2, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 13 (6ριμπ.), Σιμόνοβιτς 5 (1), Γιαγκόντιτς 7 (1), Σίμανιτς, Κούζμιτς
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 6 (1), Μπόλντγουιν 27 (3), Κρέμερ, Σίλι 3, Ρέινολντς 13, Λούσιτς 10 (2), Αμάιζερ, Ζίπσερ 2, Γκιστ 6, Τζόνσον, Σίσκο 9 (3), Ραντόσεβιτς 2

Οι διαιτητές του Εφές – Ολυμπιακός

Ορίστηκαν οι διαιτητές του Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός. Έναν κρίσιμο αγώνα επί τουρκ…