Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ζενίτ 70-91: Με «σπασμένα» τα φρένα η Ζενίτ [pics]

Χίμκι – Ζενίτ 70-91: Με «σπασμένα» τα φρένα η Ζενίτ [pics]

will thomas zenit st petersburg eb20 scaled

Εύκολο απόγευμα για την Ζενίτ απέναντι στην Χίμκι, επικρατώντας με 70-91 για την 31η αγωνιστική της Euroleague. Η Χίμκι πήρε προβάδισμα νωρίς στον αγώνα, με το σκορ να είναι στο 6′ 9-4, προτού οι φιλοξενούμενοι γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (11-14). Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου τα τρίποντα των Ζούμπκοφ και Χόλινς ανέβασαν την διαφορά (13-20), με το τρίποντο του Σβεντ στα μέσα του δεκαλέπτου να κάνει το 18-23. Ο Κάρασεφ μείωσε και άλλο την διαφορά (20-24), όμως η Ζενίτ πέτυχε γρήγορα πέντε πόντους (20-29) και πήρε διαφορά ασφαλείας.

Η διαφορά μέχρι και το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου έμεινε σταθερά στους 10 πόντους, με το γκολ φάουλ του ΜακΚόλουμ στο τέλος να μειώνει σε 29-39. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με τον Χόλινς να κάνει στο 23′ το 29-46, με το +17 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Η Ζενίτ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο 27′, με τις 2/2 βολές του Τόμας να κάνουν το 40-59, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +22  στο 29′ με τον Πονίτκα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζενίτ διατήρησε το προβάδισμα στο +21, με τον Πόιτρες να φτάνει τους 8 πόντους. Οι παίκτες του Μάλτσεφ δεν μπόρεσαν να μπουν πάλι στο παιχνίδι, με το 70-91 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91