Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Βαλένθια 68-77: Παρέμεινε «ζωντανή» για την οχτάδα

Χίμκι – Βαλένθια 68-77: Παρέμεινε «ζωντανή» για την οχτάδα

evgeny voronov khimki moscow region eb20 scaled

«Ζωντανή» για τη διεκδίκηση μίας θέσης στα playoffs παρέμεινε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 77-68. Οι «νυχτερίδες» είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς, αλλά οι Ρώσοι ήταν κοντά και πίεζαν. Οι παίκτες της ισπανικής ομάδας, όμως, ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς μπήκε εξαιρετική στο ματς και σημείωσε τους εφτά από τους εννιά πόντους της Βαλένθια (3-9). Οι «νυχτερίδες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και διατήρησαν τα ηνία του ματς (10-15). Η Χίμκι δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (13-22) και έφτασε ακόμη και σε διψήφια επίπεδα (17-27).

Η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (19-35), αλλά σ΄εκείνο το σημείο η ρωσική ομάδα «ξύπνησε». Μ΄ένα μικρό σερί 7-0 κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (26-35). Ο Τζόρνταν Μίκι έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους δέκα πόντους και μείωσε σε 42-38.O Πρέπελιτς με βολές έδωσε μεγάλη ανάσα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (38-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην πίεση και να κρατούν το προβάδισμα τους (45-51). H τρίτη περίοδος ήταν κακή όσον αφορά την επίθεση, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 25 πόντους (49-58).

Bαλένθια στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς και κατάφερε γρήγορα να ξεφύγει στο σκορ (56-71). Η Χίμκι δεν τα παράτησε και επέστρεψε ξανά στη διεκδίκηση του ματς (66-73). Ο Καράσεφ πέτυχε ακόμη ένα καλάθι για τους γηπεδούχους (16 πόντοι) και μείωσε σε 73-68. Ο Κάλινιτς έδωσε ανάσα για τη Βαλένθια και με βολές 59” πριν το τέλος έκανε το 75-68, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντέρικ Ουίλιαμς (68-77).

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-44, 49-58, 68-77
Χίμκι (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 10 (1), Καράσεφ 16 (2), Ζάιτσεφ 6 (1), Βιάλτσεφ, Μόνια 6 (8ριμπ.), Πονκρασόφ 3 (1), Βορόνοφ 2, Βάλιεφ 5, Μίκι 20 (7ριμπ.)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 10 (2), Πραντίγια 3 (1), Λαμπεϊρί 9 (2), Βαν Ρόσομ, Τομπέι 12 (9ριμπ.), Κάλινιτς 10, Βίβες, Σαν Εμετέριο 6 (1), Ουίλιαμς 18 (1), Χέρμανσον 5, Σάστρε 4

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…