Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ρεάλ Μαδρίτης 78-77: Η έκπληξη της χρονιάς

Χίμκι – Ρεάλ Μαδρίτης 78-77: Η έκπληξη της χρονιάς

vyacheslav zaytsev khimki moscow region eb20 scaled

Τη μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς έκανε η Χίμκι, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 78-77. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά στο φινάλε ο Σβεντ μίλησε στο τέλος και με καλάθι χάρισε τη νίκη στους Ρώσους.

Oι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις εφτά πόντοι σε 4΄ αγώνα (2-5). Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις Χίμκι και Ρεάλ να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα (11-13). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, με τους Μαδριλένους να κρατούν το προβάδισμα (17-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε. Η Χίμκι ανέβασε την απόδοση της και με επί μέρους σκορ 16-6 προηγήθηκε για πρώτη φορά με εννιά πόντους (33-24). H Ρεάλ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους (40-33). Οι Ρώσοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 45-38 υπέρ τους.

Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα και Ταβάρες έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τη Χίμκι (57-56). H «Βασίλισσα» συνέχισε την αντεπίθεση της και στο φινάλε της τρίτης περιόδου έφερε το ματς στα ίσια (62-62).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη (72-73). Ο Σβεντ 17” πριν το τέλος έβαλε το νικητήριο καλάθι, ενώ ο Κοζέρ στο φινάλε έκανε λάθος και τελικά η Χίμκι πήρε τη νίκη με 78-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 45-38, 62-62, 78-77
Χίμκι (Μάλτσεφ): Σβεντ 22 (8ασ.), ΜακΚόλουμ 22 (7ασ.), Καράσεφ 9 (6ριμπ.), Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ 2, Μόνια, Σαράποφ, Πονκραφόσ, Βορόνοφ, Βάλιεφ 4, Μίκι 19 (6ριμπ.)
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 11 (8ασ.), Αμπάλντε, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 12 (2), Ρέγες 1, Αλοθέν 3, Ντεκ 15 (7ριμπ.), Γκαρούμπα 2 (6ριμπ.), Κάρολ 15 (5), Ταβάρες 14 (11ριμπ.), Τέιλορ 2

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…