Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Μπαρτσελόνα 56-72: «Προελαύνει» η Μπάρτσα

Αρμάνι – Μπαρτσελόνα 56-72: «Προελαύνει» η Μπάρτσα

pierre oriola fc barcelona eb20 scaled

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 72-56. Οι «μπλαουγκράνα» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και με σεμιναριακή άμυνα προηγήθηκε με 13-6. Η Αρμάνι Μιλάνο είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, αλλά αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι μπλαουγκράνα κι έτσι η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (12-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν πολύ καλύτερο σε σχέση με την πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλασονταν στο σκορ, υπήρχαν αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα, όμως, στα τελευταία λεπτά πήρε τον έλεγχο και τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 38-29 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα διατήρησε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να προηγηθεί και με διψήφια διαφορά(44-55). Οι μπλαουγκράνα έκαναν πάρτι στην τελευταία περίοδο. Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και τελικά ηττήθηκε με 72-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 44-55, 56-72
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 7, ΛεΝτέι 8, Μίτσοφ 6, Μορασκίνι 8 (1), Ρολ, Ροντρίγκεθ, Σιλντς 10, Μπρουκς 2, Έβανς 9 (1), Χάινς 4, Ντατόμε 2
Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Βέστερμαν 5 (1), Χάνγκα 11 (1), Μπολμαρό, Σμιτς 6, Οριόλα 6 (7ριμπ.), Αμπρίνες 6 (2), Χίγκινς 6, Κούριτς 2, Κλαβέρ 7, Μίροτιτς 15 (2), Καλάθης 11ασ.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/4)

Τα φώτα σε ΟΑΚΑ και Βιτόρια Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (1…