Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 92-100: Μεγάλο διπλό για τους Τούρκους

Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 92-100: Μεγάλο διπλό για τους Τούρκους

guduric fener armani

Ασταμάτητη είναι η Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκα και έχει βάλει πλώρη για την πρόκριση στα playoffs. Η τουρκική ομάδα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (92-100) και συνεχίζει την αναρρίχηση της στον βαθμολογικό πίνακα.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα στο ματς (6-10), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια (12-12). Ο Κέβιν Πάντερ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με οχτώ πόντους οδηγούσε επιθετικά τους Ιταλούς (25-22). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και σημείωσαν 28 πόντους στην πρώτη περίοδο (28-24).

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με μικρό σερί 5-0 έφερε τούμπα το ματς (28-29). Η Αρμάνι απάντησε με δικό της σερί και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (36-31). Η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και κατάφερε μάλιστα να κάνει ξανά την ανατροπή (41-43). Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 99 πόντους (49-50).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (60-61). Γκούντουριτς και Πιέρ βοήθησαν τους φιλοξενουμένους να τρέξουν ένα μικρό σερί και η Φενέρ κατάφερε να προηγηθεί με 67-60. Η τουρκική ομάδα άντεξε στην πίεση της Αρμάνι και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά με 78-69.

Η Αρμάνι πίεζε, αλλά η Φενέρμπαχτσε έβρισκε τον τρόπο να κρατάει τα ηνία του σκορ (77-81). Ο Σιλντς πήρε το όπλο του και με συνεχόμενα καλάθια έφερε σε απόσταση αναπνοής τους Ιταλούς (81-82). H αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν συνεχίστηκε. Η ομάδα του Κοκόσκοφ βρήκε τον δρόμο να διασπάσει την ιταλική άμυνα και τελικά πήρε τη νίκη με 100-92

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 49-50, 69-78, 92-100
Αρμάνι (Μεσίνα): Πάντερ 20 (3), Μίτσοφ 8 (2), Μορασίνι, Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 6, Σιλντς 14, Μπρουκς 5 (1), Χάινς 5, Ντατόμε 16 (6ριμπ.)
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Μπράουν 18 (3), Γκούντουριτς 15 (3), Ο’Κουίν 3 (1), ΝτεΚολό 20 (3), Πιέρ 15 (1), Μπαρτέλ 9 (1), Βέσελι 13 (10ριμπ., 8ασ.), Έντι, Ντουβερίογλου 7

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Συγκινημένος ο Πόρτερ μετά τη λήξη του ματς

Συγκινήθηκε ο Πόρτερ μετά το ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός. Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε νίκησε…