Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Τουρκ Τέλεκομ 74-65: Μεγάλη νίκη για την Ένωση

ΑΕΚ – Τουρκ Τέλεκομ 74-65: Μεγάλη νίκη για την Ένωση

dimitris mauroeidis aek tourk telekom scaled

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η Ένωση παρότι παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες κατάφερε να κερδίσει την Τουρκ Τέλεκομ με 74-65. Οι κιτρινόμαυροι είχαν αυτοκτονικές τάσεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά άντεξε, κράτησε το προβάδισμα της και τελικά πανηγύρισε τη νίκη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (7-2). Η Ένωση συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (10-4), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Η Τουρκ Τέλεκομ έτρεξε σερί 8-1 και έφερε τούμπα το ματς (11-12). Οι δύο ομάδες κόλλησαν στην επίθεση τους και για δύο λεπτά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι. Οι Τούρκοι συνέχισαν να είναι άστοχοι, ενώ αντίθετα οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 και ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (16-12).

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ εμφάνισε επιθετικό πρόβλημα, με αποτέλεσμα η Τουρκ Τέλεκομ να τρέξει σερί 6-0 και να προηγηθεί με 18-16. O Παπαθεοδώρου έριξε στο παρκέ τον Μέικον, ο οποίος τον δικαίωσε και έδωσε πολύτιμες λύσεις (21-18). Η Ένωση έβρισκε λύσεις με τις αλλαγές του Έλληνα τεχνικού και με πρωταγωνιστές Λοτζέσκι – Χρυσικόπουλο προηγήθηκε με 30-23. Ο Γιόνας Ματσιούλις βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 38-29 και έφτασε τους 11 πόντους. Η Τουρκ Τέλεκομ, το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει σε 38-31 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Ο Γιόνας Ματσιούλις συνέχισε να κάνει ζημιά (13 πόντοι) και έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (42-31). H AEK συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά η Τουρκ Τέλεκομ έμενε στη διεκδίκηση του ματς κυρίως με εύστοχες βολές και τον Κάιλ Ουίλτζερ (47-39). Η Ένωση ήταν εξαιρετική παρότι είχε πολλές απουσίες, αλλά σε συνδυασμό με το κάκιστο ποσοστό στο τρίποντο των Τούρκων (1/10 σουτ) κρατούσε τα ηνία του σκορ (57-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο, έπαιζε εξαιρετική άμυνα και διατηρούσε διψήφια προβαδίσματα (64-51). H Ένωση έχασε τη συγκέντρωση της και ξαφνικά το παιχνίδι απέκτησε… ενδιαφέρον. Με συνεχόμενα καλάθια η Τουρκ Τέλεκομ μείωσε στους 7 (64-58) και μπήκε στη διεκδίκηση του ματς. Η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών, καθώς κέρδισε έξυπνα φάουλ και με τις εύστοχες βολές, κλείδωσε τη νίκη (74-65).

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 8, Γόντικας, Κατσίβελης 5, Λάνγκφορντ 10 (1), Μέικον 20 (2), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4 (6ριμπ.)
Τουρκ Τέλεκομ (Γκορέν): Ντέκερ 7, Φόστερ 6, Τζόνσον 14 (1), Ο’Μπράιαντ 7 (6ριμπ.), Ουίλτζερ 14 (1), Μπόλντουιν, Μπας, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10, Γκουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ, Οζκάν