Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Στρασμπούρ 77-68: Έκανε το 2/2 η Ένωση

ΑΕΚ – Στρασμπούρ 77-68: Έκανε το 2/2 η Ένωση

aek strasbourg langford

Η ΑΕΚ μπορεί να παρατάχθηκε σ΄ακόμη ένα παιχνίδι με πολλές απουσίες, αλλά κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη. Η Ένωση επικράτησε εντός έδρας της Στρασμπούρ με 77-68 και έκανε το 2/2 στον όμιλο της.

H AEK δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση. Η Στρασμπούρ είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί με 12-7. Η Ένωση ισορρόπησε το παιχνίδι και δεν επέστρεψε στους Γάλλους να ξεφύγουν στο σκορ (13-14). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έκαναν μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους (13-19). Mέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισορροπήσουν το ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με εφτά πόντους (15-22).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ στη δεύτερη περίοδο πήρε το όπλο του και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (24-25). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-1 και ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (25-34). Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της επί μέρους σκορ και συγκεκριμένα έτρεξε σερί 14-2 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της 39-36. Ο Λάνγκφορντ ήταν μαγικός στο πρώτο μέρος, καθώς μέτρησε συνολικά 15 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ, δίχως να μπορεί καμία να ξεφύγει (49-51). To ίδιο σκηνικό παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 56-56.

Η ΑΕΚ παρότι είχε αρκετές ελλείψεις κατάφερε να έχει τον έλεγχο του ματς και μάλιστα έχτισε μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (70-64). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πήρε την σκυτάλη από τον Λάνγκφορντ και με 15 πόντους ήταν εκ των κορυφαίων των γηπεδούχων. Η Ένωση διατήρησε αυτό το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και τελικά πήρε τη νίκη με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3),μ Λάνγκφορντ 19, Λοτζέασκι 5 (6ριμπ.), Μέικον 9 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9, Μόουζες 8 (2), Ρογκαβόπουλος.
Στρασμπούρ (Τουοβί): Μπόχατσικ 14 (2), Λανσντόουν 10 (7ασ.), Μάιλ 10 (8ριμπ.), Ουντανόχ 6, Ουάνράιτ 4, Καβαλιέρ 7 (1), Κόλσον, Φρις, Τζέφερσον 11 (1), Μορίν 6, Τχικαμπούντ