Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Βαλένθια 62-91: Βήμα… οχτάδας για τις «νυχτερίδες»

Ζενίτ – Βαλένθια 62-91: Βήμα… οχτάδας για τις «νυχτερίδες»

derrick williams valencia basket eb20 scaled

Βήμα οχτάδας έκανε η Βαλένθια, καθώς πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Ζενίτ (62-91). Οι νυχτερίδες ήταν καταιγιστικές στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και δεν άφησαν κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης στους Ρώσους.

Το ξεκίνημα της Βαλένθια ήταν εξαιρετικό στο ματς, καθώς κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να προηγηθεί με 9-2. Η Ζενίτ δεν άργησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (11-13). Ο Ντούμπλιεβιτς, όμως, συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά (8 πόντοι) και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 7 πόντους (13-20). Οι «νυχτερίδες» διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (19-22).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ ανέβασε σταδιακά την απόδοση της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (32-31). Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε αρκετές φορές χέρια και τελικά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Βαλένθια μπροστά με 44-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε πλήρως στη Βαλένθια. Η Ζενίτ παρουσιάστηκε κάκιστη και δεν μπόρουσε με τίποτα να σκοράρει. Η ρωσική ομάδα έβαλε μόλις 9 πόντους, ενώ οι νυχτερίδες πέτυχαν τους διπλάσιους και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (50-62).

Η Βαλένθια συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και διέλυσαν τελικά τη Ζενίτ με 91-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-44, 50-62, 62-91
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 1, Ζαχάροφ 3, Πάνγκος 9 (2), Χόλινς 6, Τόμας 8, Μπάρον 11 (3), Ζούμπκοφ 5 (1), Πόιθρες 12, Πονίτκα 3, Γκουντάιτις 4
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 5 (1), Πρέπελιτς 8 (1), Λαμπεϊρί 6, Βαν Ρόσομ 10 (2), Τομπέι 12 (2), Κάλινιτς 12 (10ριμπ.), Ντούμπλιεβιτς 19 (2), Ουίλιαμς 10, Χέρμανσον 2, Σάστρε 7 (1)

Σερέλης: «Έξτρα κίνητρο ότι μας έχει κερδίσει δύο φορές η Μακάμπι»

Στη συνέχεια του Παναθηναϊκού στη Euroleague, αναφέρθηκε ο Χρήστος Σερέλης. Ο Χρήστος Σερέ…