Κεντρική Διεθνή Ζαλγκίρις – Πιένο 95-76: Ακόμα μια νίκη με σφραγίδα Γκριγκόνις

Ζαλγκίρις – Πιένο 95-76: Ακόμα μια νίκη με σφραγίδα Γκριγκόνις

zalgkiris scaled

Στην δέκατη πέμπτη νίκη της στην λίγκα της Λιθουανίας έφτασε η Ζαλγκίρις Κάουνας, αφού επικράτησε με 95-76 της Πιένο εντός έδρας. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6 πόντους στο ημίχρονο, ενώ μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το ισχνό +5 υπέρ τους.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους (8/9 βολές, 3/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 6 τελικές πάσες και μάζεψε και 5 ριμπαόυντ. Στο σκοράρισμα ακολούθησαν οι Γκέμπεν και Γκεντράιτις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Θυμίζουμε ότι η Ζαλγκίρις αντιμετωπίζει την επόμενη Πέμπτη (18/02) την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη για την Ευρωλίγκα, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι όπου ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα τεθεί για δεύτερη φορά αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-48, 72-67, 95-76.