Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-70: Μεγάλη νίκη για τους Γερμανούς

Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-70: Μεγάλη νίκη για τους Γερμανούς

tyler dorsey maccabi playtika tel aviv eb20 scaled

Σπουδαίο ματς έγινε στη Γερμανία μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με τους Βαυαρούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 72-70. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου ο Μπαμπ πέτυχε τις νικητήριες βολές για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 4-0, αλλά γρήγορα η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε με σερί 6-0 (4-6). Το εντυπωσιακό σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε και η διαφορά μεγάλωνε για τους φιλοξενουμένους (4-11). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν γρήγορα να ρίξουν τη διαφορά (8-11), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (32-32). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-37 υπέρ τους.

Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα της, αλλά η Μπάγερν δεν τα παρατούσε και διεκδικούσε στα ίσια τη νίκη (51-58). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι παίκτες έκαναν τα πάντα για να πάρουν τη νίκη (64-64).

Οι Γερμανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο δυνάμωσαν στην άμυνα και μετά από έξι λεπτά δέχθηκαν μόλις έξι πόντους. Αντίθετα, αυτοί σημείωσαν 17 και έφεραν τούμπα το ματς (68-64). Tελικά, η Μπάγερν πήρε τη μεγάλη νίκη με καθοριστικό τον Μπαμπ. Ο Αμερικανός 9” πριν το τέλος ήταν ψύχραιμος και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-70. Ο Ουίλμπεκιν ήταν μοιραίος για τους Ισραηλινούς, καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 5 (6ριμπ.), Μπόλντγουιν 16 (1), Κρέμερ, Σίλεϊ 6, Ρέινολντς 15 (1), Λούσιτς 6, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 10 (2), Γκιστ 8, Τζόνσον 6, Σίσκο, Ραντόσεβιτς
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Ουίλμπεκιν 10 (1), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 2, Κοέν 6 (2), Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6 (2), Ζίζιτς 18 (10ριμπ.)

Ζαλγκίρις – Αρμάνι Μιλάνο 87-73 (vid)

Με τον Έβανς οδηγό η Ζαλγκίρις «καθάρισε» την Αρμάνι Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που «καιγότ…