Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Ηρακλής 84-61: «Έριξε» ροπαλιά στον Γηραιό

Κολοσσός – Ηρακλής 84-61: «Έριξε» ροπαλιά στον Γηραιό

kanter kolossos iraklis scaled

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ο Κολοσσός Ρόδου τον Ηρακλή, καθώς επικράτησε με 84-61. Οι Νησιώτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες με έμφαση στην άμυνα προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα (6-6). Στη συνέχεια ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοση του και με ένα μικρό σερί κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (9-16). Ο Κολοσσός απάντησε με δικό του 4-0 και έριξε τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους (13-16).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και με καλάθι του Σπάισερ πέρασαν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (22-20). Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους εφτά πόντους (27-20). Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση με τους Χάτσερ και Χάνλαν, αλλά οι Νησιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (33-28).

Ο Καββαδάς πήρε μπρος στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενουμένους, αλλά ο Κολοσσός είχε τα ηνία στο σκορ. Οι Νησιώτες μετά το πέμπτο λεπτό της περιόδου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (53-38). Ο Γηραιός ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (60-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Κολοσσός διατήρησε τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τη νίκη με 84-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61
Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρις 14 (10ασ.), Άντριτς 18 (4/4), Μπιλής, Ζάρας 13 (3), Σπάισερ 6, Ξανθόπουλος 2 (9ασ.), Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (11ριμπ.), Γκόινς 1
Ηρακλής (Καλύβας): Ενεχιόνγια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13 (8ριμπ.), Μπόολιν 5 (1), Χάνλαν 14 (2), Έμπακς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…