Κεντρική Basket League Αγώνες Ηρακλής – ΠΑΟΚ 61-63: Ασπρόμαυρη πρόκριση με ηγέτη Λοβ

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 61-63: Ασπρόμαυρη πρόκριση με ηγέτη Λοβ

iraklis paok love scaled

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε με 63-61 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο και επόμενος αντίπαλος του θα είναι ο Προμηθέας. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους, ωστόσο με ηγέτη τον Ζερμέν Λοβ και άξιους συμπαραστάτες τους Καμπερίδη και Γκρίφιν που έβαλαν μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στην ανατροπή και την νίκη – πρόκριση.

Απόλυτα ισορροπημένο αλλά και κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με καμία από τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι και να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως μετά από έξι λεπτά αγώνα είχαν σημειωθεί μόλις 15 πόντοι με τον Γηραίο να παίρνει αέρα τεσσάρων πόντων με καλάθι του Σαγκς (9-5). O Ηρακλή κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά 6 πόντων με βολές του Καββαδά, η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-14).

O Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ καταφέρνοντας να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 8-0, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ χωρίς καλάθια για τέσσερα λεπτά, και κάνοντας νταμπλ σκορ (28-14). Στην συνέχεια αν και ο Ηρακλής είχε κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση, τις ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί στο έπακρο μειώνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (30-22), με τον Μαργαρίτη να κατεβάζει την διαφορά στους 4 πόντους στην εκπνοή ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 12-2, για το 30-26 του ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 7-2 κατάφερε να πάει και πάλι την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (37-28). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να μειώσει στους πέντε πόντους με συνεχόμενους πόντους του Λοβ (37-32). O ΠΑΟΚ συνέχισε τη αντεπίθεση του και κατάφερε μετά από πάρα πολύ ώρα να κάνει το παιχνίδι μιας κατοχής (41-38) στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, και κατάφερε να περάσει μπροστά με buzzer beater τρίποντο του Καμπερίδη στην εκπνοή (42-43).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο με την ψυχολογία στα ύψη και κατάφεραν με ένα 5-0 σερί να ξεφύγει με 8 πόντους με καλάθια των Γκρίφιν και Λοβ (42-50). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ αφήνοντας τον Ηρακλή για πέντε λεπτά χωρίς σκορ για να πάρει διαφορά 12 πόντων (42-54). Οι γηπεδούχου με ένα σερί 8-0 κατάφεραν και μείωσαν στους 4 (50-54), με τον ΠΑΟΚ να απαντά και πάλι με τους Λοβ και Καμπερίδη (50-59). Ο Ηρακλής απάντησε με πρωταγωνιστή των Χάνλαν τρέχοντας ένα 7-0 σερί για να φέρει το παιχνίδι στο καλάθι (57-59) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία να κλέψει το παιχνίδι στην τελευταία φάση, ωστόσο ο Σαγκς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με το τελικό 63-61.

• Γκιουζέλης,
  • Χάτσερ 9 (2/2 βολές, 2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα)

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…