Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Ζαλγκίρις 77-65: Εντυπωσιάζουν οι Ρώσοι

Ζενίτ – Ζαλγκίρις 77-65: Εντυπωσιάζουν οι Ρώσοι

will thomas zenit st petersburg eb20

Η Ζενίτ συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε και της Ζαλγκίρις με 77-65. Το παιχνίδι για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και κατάφεραν να πάρουν ακόμη μία νίκη.

Ο Πονίτκα έκανε πάρτι για τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πολωνός καλαθοσφαιριστής ήταν η αιχμή του δόρατος και είχε σημειώσει τους εφτά πόντους από τους 10, που είχε σημειώσει η Ζενίτ (10-8). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (17-14). Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ζενίτ και Ζαλγκίρις έδιναν μεγάλες μάχες και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 36-36 υπέρ της ρωσικής ομάδας.

Η Ζενίτ ήταν ανώτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να αποκτήσει μία μικρή διαφορά (56-49). Η ρωσική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ μέχρι την τελευταία περίοδο και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 36-36, 56-49, 77-65
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4, Πάνγκος 6 (7ασ.), Φριντζόν 3 (1), Χόλινς 6, Τόμας 2, Μπάρον 11 (3), Πούσκοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Πονίτκα 15 (2), Γκουντάιτις 15 (8ριμπ.)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σκάιλερ): Ουόκαπ 12, Λεκαβίτσιους 11 (1), Χέιζ 3 (1), Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 10 (1), Λοβέρν 11

Με ΛεΝτέι η προπόνηση της Παρτιζάν

Η συμμετοχή του Ζακ ΛεΝτέι στο ματς με τον Ολυμπιακό κρίνεται από τον Ομπράντοβιτς. Ο Ζακ …