Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Εφές 85-78: Νίκη τετράδας για την ομάδα του Πασκουάλ!

Ζενίτ – Εφές 85-78: Νίκη τετράδας για την ομάδα του Πασκουάλ!

mateusz ponitka zenit st petersburg eb20

Την δέκατη τρίτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικρατώντας με 85-78 της Εφές στην Ρωσία, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, και πλέον μπορεί να βλέπει με αισιοδοξία την είσοδο της στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν φανταστική και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο μέρος, και δημιούργησε διαφορά 22 πόντων (53-31) καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, αφού με πολύ καλή άμυνα και ένα 8-0 σερί κατάφερε να πάρει αέρα 8 πόντων από το πρώτο τρίλεπτο. Η Εφές κατάφερε και μείωσε στους τέσσερις (12-8) με πόντους των Λάρκιν Σίνγκλετον και Μίσιτς, ωστόσο οι Ρώσοι με ένα τρομερό επιμέρους 12-3 κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 13 πόντους (24-11). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (28-15).

Οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν σταδιακά να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά. Συγκεκριμένα, τριάμισι λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Ζουμπκόφ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το +23 για την Ζενίτ (47-24), με τους Σίνγκλετον και Μίσιτς να απαντούν με πέντε αναπάντητους πόντους (47-29). Η Εφές συνέχισε να είναι προβληματική σε άμυνα και επίθεση, ο Γκουντάιτις άγγιξε το  νταμπλ νταμπλ από το ημίχρονο (9π, 10ρ) και η Ζενίτ κράτησε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (53-31).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε την αντεπίθεση της στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να ψαλιδίσει αρκετά την διαφορά. Συγκεκριμένα, με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Μίσιτς και Ντάνστον αλλά και εξαιρετική άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 24-11, πλησιάζοντας σε μονοψήφια επίπεδα (64-55).

Η ομάδα του Πασκουάλ βρήκε λύσεις στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο και ανέβασε και πάλι στην διαφορά στους 12 πόντους με τρίποντο του Μπάρον (72-59). Η Εφές κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους με 6 συνεχόμενους πόντους του Σέιν Λάρκιν (75-70), ωστόσο απανωτά τρίποντα του Πάνγκος δεν έδωσαν περιθώρια για την ολική ανατροπή με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς (0/2 τρίποντα), Πάνγκος 13 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φριτζόν, Χόλινς 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 14 (6/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπάρον 10 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Πούσκοφ 2, Ζούμπκοφ 12 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκουντάιτις 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 20 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά, Σίνγκλετον 10 (2), Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 6 (3/6 δίποντα), Μορμάν 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 10 (4/7 δίποντα, 2/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σιμόν 4 (2/8 σουτ)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…