Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Βαλένθια 90-77: Σημαντική νίκη για τους Γάλλους!

Βιλερμπάν – Βαλένθια 90-77: Σημαντική νίκη για τους Γάλλους!

norris cole ldlc asvel villeurbanne eb20

Πολύ σημαντική νίκη κυρίως για ψυχολογικούς λόγους πήρε η Βιλερμπάν, επικρατώντας με 90-77 επί της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ξέσπασε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους, με τις “νυχτερίδες” να μην μπορούν να κάνουν την ανατροπή.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους με τον Λαμπεϊρί (13-16), με τους Γάλλους να απαντούν με συνεχόμενα καλάθια του Χάουαρντ (17-16),  με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στην απόλυτη ισορροπία (17-17).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους Γάλλους να καταφέρνουν να πάρουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι αέρα 7 πόντων (33-26) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Βαλένθια αντέδρασε μειώνοντας στους 3 με τον Ουίλιαμς (33-30), με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μικρό σερί 5-0 στη συνέχεια για το +8 (38-30). Η βιλερμπάν διατήρησε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλο0ς του ημιχρόνου (40-34).

Η Βαλένθια αντέδρασε στην Τρίτη περίοδο και κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να περάσει μπροστά με τρεις πόντους μετά από καλάθι του Ουίλιαμς (42-45) τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2. Ωστόσο, η Βιλερμπάν με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 7 πόντους (61-54), μετά από τρίποντο του Καχούντι στην εκπνοή.

Στην τέταρτη περίοδο  η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους Γάλλους να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ, και να ανεβάζουν σταδιακά την διαφορά. Συγκεκριμένα, το γαλλικό προβάδισμα έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά για να έρθει το τελικό  90-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 61-54, 90-77

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντιότ 9 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 2, Χέιζ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουόλτον 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπάκο 4 (4 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές), Χάουαρντ 17 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές), Γιαμπουσέλε 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κόουλ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 6 ασίστ, 3 λάθη), Στράζελ 6 (1)

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς, Πραντίγια 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές), Λαμπεϊρί 5 (1), Βαν Ρόσομ 9 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμπι 9 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κάλινιτς 18 (6/7 δίποντα, 6/6 βολές), Βίβες 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σαν Εμετέριο 2, Γουίλιαμς 11 (1), Χέρμανσον 9 (3/10 δίποντα, 7 ασίστ), Σάστρε 2

Αταμάν: «Έχουμε μπροστά μας πέντε τελικούς»

Ως τελικούς χαρακτήρισε ο Εργκίν Αταμάν τα ματς που απομένουν στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκ…