Κεντρική Basket League ΑΕΚ Τσμόκι Μινσκ – ΑΕΚ 90-95: Στους “16” του BCL οι Κιτρινόμαυροι!

Τσμόκι Μινσκ – ΑΕΚ 90-95: Στους “16” του BCL οι Κιτρινόμαυροι!

tsmoki aek moreira

Στους «16» του Basketball Champions League είναι η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 95-90 της Τσμόκι στο Μινσκ, στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης. Η Ένωση προκρίνεται ως δεύτερη του ομίλου της καθώς μετά την νίκη της Χολόν επί της Σολέ οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με τους Ισραηλινούς να έχουν το πάνω χέρι.

Aπόλυτος πρωταγωνιστής για τους Κιτρινόμαυρους ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 32 πόντους (5/6 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 11/16 βολές), ενώ μοίρασε και 2 ασίστ και μάζεψε τρία ριμπάουντ σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και την ΑΕΚ να παίρνει βραχεία κεφαλή μετά από καλάθι του Μορέιρα λίγο πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου (8-9). Ο Αγκολέζος ψηλός της Ένωσης με έξι συνεχόμενους πόντους κατάφερε να δώσει αέρα 7 πόντων (8-15). Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, διατηρώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα (16-20).

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία με τον Λόουερι (29-28), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να απαντά με απίστευτο τρίποντο (29-31).  Η ΑΕΚ στην συνέχεια με όπλο την πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να ολοκληρώσει ένα σερί 10-0 πηγαίνοντας την διαφορά για πρώτη φορά στους 8 πόντους (29-37), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-40.

Η Ένωση συνέχισε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο,  και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 12 πόντους με βολές του Λοτζέσκι (43-55). Οι Λευκορώσοι δεν κατάφεραν να ξαναφέρουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-67.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά με συνεχόμενα τρίποντα του Κλάιμπερν (73-77), με το παιχνίδι να πηγαίνει μέχρι και στο καλάθι λίγο αργότερα (75-77). Παρόλα αυτά, η Ένωση δεν άφησε περιθώρια για την ανατροπή στους Λευκορώσους φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 90-95.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95

Τσμόκι Μινσκ: Κλάιμπερν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουκ Τζούνιορ 19 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεϊμάνις 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Πουστάβαρ 6 (2), Σταμπρούσκι 18 (3/7 τρίποντα), Μπελιάνκου, Μπλίτζνιουκ 3 (1), Ντόντο, Λόουερι 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Στουμπέντα, Τραστσινέσκι 6 (2), Βικέντσεγιου 2.

ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 32 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/16 βολές), Λοτζέσκι 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 6, Μόουζες 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 2, Γκίκας (4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (4 ασίστ), Μορέιρα 21 (9/15 δίποντα, 3/4 βολές), Ρογκαβόπουλος.