Κεντρική Basket League Περιστέρι – ΠΑΟΚ 76-67: Επιστροφή στις νίκες!

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 76-67: Επιστροφή στις νίκες!

bourousis peristeri paok

Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι, που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο 2021, επικρατώντας με 76-67 του ΠΑΟΚ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.  Αυτή ήταν η 6η νίκη της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη στο φετινό πρωτάθλημα (6-4), με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 4-5.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τρε ΜακΛίν, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους, με τους Γκρέι και Πέτεγουεϊ να ακολουθούν με 10 πόντους έκαστος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκρίφιν, ο οποίος σταμάτησε 15 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της; ομάδας του.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Δικέφαλο να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων για πρώτη φορά μετά από τέσσερα λεπτά με τρίποντο του Λοβ (5-10), με τον Γκρέι να απαντάει άμεσα (8-10). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με 7-0 σερί στο 8-14 του ΠΑΟΚ περνώντας μπροστά (15-14), με τον Τέρνερ με έμμεσο τρίποντο να διαμορφώνει το 15-17 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το Περιστέρι ωστόσο να μένει διαρκώς κοντά στο σκορ, και τον Σκορδίλη να το φέρνει στα ίσα στο 14’ (24-24).  Μετά από δυόμισι λεπτά επιθετικής ανομβρίας εκατέρωθεν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 4 (28-24), προβάδισμα το οποίο εξανεμίστηκε από τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό  του ημιχρόνου με τον Παπαντωνίου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (32-32).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τους γηπεδούχους να χτίζουν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους με τον Μπουρούση ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της περιόδου (55-43), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 7 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τσαλμπούρη (57-50).  Το Περιστέρι διατήρησε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (3/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛίν 22 (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/7 σουτ), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 10 (4/5 δίποντα), Μπουρούσης 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές σε 7:45), Κρόκετ, Χάροου 9 (4/9 σουτ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Λοβ 7 (3/10 σουτ), Γκρίφιν 15 (5/8 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 8 (1), Τσαλμπούρης 9 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνετ 7 (3/10 σουτ), Μήτρου-Λονγκ

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…