Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-78: Απίθανος Μήτογλου, έπαιξε και για τον Παπαγιάννη!

Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-78: Απίθανος Μήτογλου, έπαιξε και για τον Παπαγιάννη!

panathinaikos khimki mitoglou

Την πρώτη του νίκη σε επίπεδο Ευρωλίγκας πανηγύρισε ο Όντεντ Κάτας, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της αποδεκατισμένης Χίμκι με 94-78. Απόλυτος πρωταγωνιστής των Πράσινων ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με τους 29 πόντους και τα 12 ριμπάουντ του, οδήγησε την ομάδα στην νίκη παίζοντας και για τον τραυματία Γιώργο Παπαγιάννη.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να προηγηθεί με πέντε πόντους με καλάθι του Μήτογλου στο τρίτο λεπτό (7-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Γιόβιτς (10-10), με τον ΜακΚόλουμ να τους δίνει και προβάδισμα λίγο αργότερα με το πρώτο του εύστοχο δίποντο (10-12).

Η αντίδραση του Τριφυλλιού ήρθε από την φροντλάιν του με τους Κασελάκη και Μπέντιλ να δίνουν αέρα πέντε πόντων (20-15), για να μειώσει ο Μίκι σε 20-17. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό να διατηρε4ί προβάδισμα τριών πόντων (23-20).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου οι άμυνες είχαν τον πρώτο με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και τους Ρώσους να περνούν μπροστά με τον Ζάιτσεφ (23-24). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον εξαιρετικό Μήτογλου αλλά και τρίποντη βόμβα του Νέντοβιτς, παίρνοντας αέρα 8 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι (39-31). Μάλιστα, οι Πράσινοι με νέο τρίποντο του Σέρβου σκόρερ κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-33), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τους Πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (46-33).

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στην επανάληψη, και μετά το ισορροπημένο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου με ηγέτες στην επίθεση τους Μήτογλου και Νέντοβιτς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (62-42). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (70-51).

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την ρωσική ομάδα να μειώνει μεν την διαφορά αλλά μην μπορεί να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 94-78 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 5 (1/4 τρίποντα), Μποχωρίδης 3 (3 ασίστ), Όγκαστ 6 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Νέντοβιτς 21 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γουάιτ 9 (3/4 τρίποντα), Μήτογλου 29 (10/14 δίποντα, 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 3 (1).

Χίμκι (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 10 (1), Καντοσνίκοφ, Μόνια 7 (1), Σαράποφ, Οντινόκοφ, Βορόνοφ, Γιόβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπερτάνς 10 (3/11 σουτ), Μίκι 25 (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ).

Περιστέρι: Τελικός πρόκρισης κόντρα στην Τενερίφη

«Τελικός» πρόκρισης για το Περιστέρι. Συνδυασμό αποτελεσμάτων θέλει το Περιστέρι   που αντ…