Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Άλμπα 77-84: Άλωσε την χώρα των Βάσκων η ομάδα του Ρενέσες

Μπασκόνια – Άλμπα 77-84: Άλωσε την χώρα των Βάσκων η ομάδα του Ρενέσες

luke sikma alba berlin eb20

Σπουδαίο «διπλό» για την Άλμπα Βερολίνου στην Βιτόρια, καθώς επικράτησε με 84-77 της Μπασκόνια στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ρενέσες προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία, με τους Βάσκους να μένουν πλέον δύο νίκες μακριά από την 8η Εφές.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η γερμανική ομάδα, η οποία κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων με τρίποντο του Γκρέιντζερ με την συμπλήρωση τριών λεπτών (2-9). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 12-4 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (14-13). Η Άλμπα ήταν η ομάδα που μίλησε τελευταία στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ο Πέιτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα αρχικά (18-18), με τον Έρικσον να νικάει τον χρόνο και να την βάζει μπροστά με τρίποντη βόμβα (18-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, και τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με τέσσερις με ον Πολονάρα (31-27). Μάλιστα, η διαφορά τους ανέβηκε μέχρι και τους 8 πόντους με τρίποντο του Πίτερς ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου (48-40), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους τέσσερις με τρίποντο του Φοντέκιο στο φινάλε (50-46).

Η γερμανική ομάδα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της στην επανάληψη και κατάφερε όχι μόνο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά να χτίσει και μια σημαντική διαφορά. Συγκεκριμένα, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους μετά από καλάθι του Λο (58-67), με τον Βιλντόζα να μειώνει με τρίποντο στο φινάλε (61-67), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με ένα επιμέρους 11-21.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πρωταγωνίστησαν οι άμυνες και από τις δύο πλευρές με το σκορ να μένει χαμηλά, και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα τους. Η Μπασκόνια κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και σε απόσταση ενός καλαθιού με τρίποντο του Πολονάρα (67-69), ωστόσο συνεχόμενοι πόντοι του Λάμερς κράτησαν μπροστά την ομάδα του Ρενέσες (69-75), οι οποία έφτασε στην νίκη με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 10 (2/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζέκιρι 2, Χένρι 6 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σεντερκέσκις 8, Πίτερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 8 (1), Γκεντράιτις 10 (2/6 τρίποντα), Πολονάρα 23 (5/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κούρουκς 3 (1).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεθ): Λο 13 (3/5 τρίποντα), Σίβα 14 (2/7 τρίποντα), Έρικσον 11 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (1), Ολίντε 2, Φοντέκιο 13 (3), Τίμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σίκμα 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 10.

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65

Επιβίωσε στην Πόλη η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε διά πυρός και σιδήρου απ…