Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 85-81: Ακόμη μία νίκη για τους «μπλαουγκράνα»

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 85-81: Ακόμη μία νίκη για τους «μπλαουγκράνα»

kyle kuric fc barcelona eb20 scaled

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Ζενίτ με 85-81. Οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές και παρότι οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεση τους, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (6-6). Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με ένα μικρό σερί να ξεφύγει από τη Ζενίτ, αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (12-12) και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι (16-14).

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να χτίσει ξανά διαφορά έξι πόντων (27-21). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (37-26) και την κράτησε σχετικά εύκολα (47-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα, η οποία έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση (69-50). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 8581.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 47-36, 69-50, 85-81

Γκριμάου: «Είμαστε έτοιμοι για τον Ολυμπιακό»

Έτοιμος για τα ματς με τον Ολυμπιακό, δηλώνει ο Ρότζερ Γκριμάου. Συνέντευξη στην ισπανική …