Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 76-81: Ματσάρα και «Βασίλισσα»

Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 76-81: Ματσάρα και «Βασίλισσα»

walter tavares real madrid eb20

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι με τη Μπάγερν Μονάχου. Η «Βασίλισσα» ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε της γερμανικής ομάδας με 81-76 και παρέμεινε στα ψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 14-8. Η ισπανική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (10-19). Οι Ισπανοί ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στο ματς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπάγερν Μονάχου (15-23).

Ο Ρέινολντς σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός και κράτησε τους Γερμανούς ζωντανούς (21-25). Η Μπάγερν Μονάχου, όμως, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο ματς. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο διατήρησαν τα ηνία του σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-34 υπέρ τους.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν παράτησε το ματς σε κανένα σημείο και κατάφερε να επανέλθει στη διεκδίκηση του (50-51). Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη (61-61). Ο Λούσιτς έβαλε μπροστά τους Γερμανούς, αλλά ο Ντεκ με μεγάλο καλάθι 23” πριν το φινάλε έφερε το ματς στα ίσια (72-72). Στη συνέχεια ακολούθησαν συνεχόμενα χαμένα σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ρεάλ ήταν πιο ψύχραιμη στην περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 75-72. Η «Βασίλισσα» με συνεχόμενες βολές πήρε αέρα έξι πόντων (72-78) και σαφές προβάδισμα νίκης. Η Μπάγερν δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα και οι γηπεδούχοι όδευαν προς τη νίκη. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες του Λάσο πανηγύρισαν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-39, 50-51. 72-72, 76-81
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 8 (2), Μπόλντγουιν 14 (7ριμπ.), Σίλι 4, Ρέινολντς 18, Λούσιτς 10 (2), Φλακαντόρι, Ζίπσερ 6 (2), Γκιστ 7 (1), Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 9 (1), Γκραντ
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεζ 10 (2), Αμπάλντε 5, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 8 (7ασ.), Ντεκ 12, Γκαρούμπα, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 26 (9ριμπ.), Τόμπκινς 6 (9ριμπ.), Τέιλορ 4

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…