Κεντρική Basket League Μεσολόγγι – Προμηθέας 82-88: Χτίζει σερί η ομάδα του Γιατρά

Μεσολόγγι – Προμηθέας 82-88: Χτίζει σερί η ομάδα του Γιατρά

mesologgi promitheas

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και τέταρτη συνολικά πήρε ο Προμηθέας, επικρατώντας με 88-82 επί του Μεσολογγίου στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Πατρινούς να ανεβάζουν την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο και να φτάνουν στην νίκη.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 4 με τον Μπράουν (8-4), με τους Πατρινούς να απαντούν με 5-0 σερί παίρνοντας τα ηνία (8-9). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια και τους Πατρινούς να κλείνουν προηγούμενοι με 2 πόντους (18-20).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα και το παιχνίδι να μένει στην μια κατοχή για αρκετή ώρα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε μπροστά με 4 πόντους μετά από βολές του Λούντζη (31-35) και κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-39).

Στην επανάληψη ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι και κατάφερε να ανεβάσει το προβάδισμα του μέχρι και τους 12 πόντους με βολές του Αθηναίου (54-42), με το Μεσολόγγι να μειώνει μέχρι τους 7 (53-60), και το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 53-62.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να κάνει την δεύτερη σερί νίκη του με το τελικό 82-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2 (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Γκότσερ 21 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μοτσενίγος, Αμάρντι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 22 (10/15 δίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Γκριν 16 (1/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Χατζηνικόλας 5 (2/7 σουτ), Γράβας, Σταματογιάννης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (8/10 δίποντα, 3 μπλοκ), Αγραβάνης 15 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αθηναίου 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (2/5 σουτ, 4/6 βολές), Χριστοδούλου, Τζεράι Γκραντ 7 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Τανούλης

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…