Κεντρική Basket League Αγώνες Μεσολόγγι – Κολοσσός Ρόδου 87-77: Επιστροφή στις νίκες

Μεσολόγγι – Κολοσσός Ρόδου 87-77: Επιστροφή στις νίκες

poirier mesologi kolossos scaled

Ύστερα από συνεχόμενες ήττες το Μεσολόγγι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 87-77. Μετά το αρχικό 7-15 οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στο ματς και πανηγύρισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (5-9). Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα ήταν ο Σπάισερ, ο οποίος είχε τους οχτώ από τους 17 πόντους των φιλοξενουμένων (7-15). Το Μεσολόγγι είχε φανερό πρόβλημα στην επίθεση του και δεν μπορούσε να βρει με τίποτα τον δρόμο προς το καλάθι (7-16).

Ο Χατζηνικόλας ξεκόλλησε τους γηπεδούχους και κατάφερε να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του κόουτς Καλαμπάκου (13-16). Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής ήταν η μόνη αξιόπιστη επιθετική λύση για το Μεσολόγγι, όπως το ίδιο ίσχυε και για τον Σπάισερ (10 πόντοι) του Κολοσσού (15-18). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έφεραν το ματς στα ίσια ύστερα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (18-18).

Ο Γκριν πήρε την σκυτάλη από τον Χατζηνικόλα και με συνεχόμενες βολές έφερε τούμπα το ματς (19-18). To Mεσολόγγι ήταν εξαιρετικό στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Ο Κολοσσός έπαθε blackout και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε τους εφτά πόντους υπέρ της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου (25-18).

To εντυπωσιακό σερί του Μεσολογγίου συνεχίστηκε (14-0) και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18). Ο Κολοσσός είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά! Οι Νησιώτες κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να σκοράρουν με μακρινά σουτ, καθώς σημείωσαν δύο συνεχόμενα τρίποντα και έδειξαν σημάδια ζωής (31-24).

Στη συνέχεια, το Μεσολόγγι απάντησε άμεσα και με δικό του σερί αποκατέστησε τη διαφορά των έξι πόντων (37-24). Το σερί συνεχίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (41-24). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 43-29 υπέρ του.

Το Μεσολόγγι είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να πλησιάσει και η διαφορά έμεινε σταθερή πάνω από τους 10 πόντους (49-35). Oι Νησιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τα ηνία στο σκορ (64-51).

Ο Κολοσσός πίεζε για την ανατροπή, αλλά το Μεσολόγγι κράταγε διψήφιο προβάδισμα (75-65). Ο Χατζηνικόλας και πάλι ήταν καθοριστικός για τους γηπεδούχους και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Καντζούρη να πλησιάσουν περεταίρω (80-67).

Ο Κολοσσός έκανε την τελευταία του αντεπίθεση και 57” πριν το τέλος μείωσε σε 83-77 με τρίποντο του Ξανθόπουλου. Mέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77
Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς 8, Γκότσερ 14 (2), Μοτσενίγγος, Γραβάς 5, Πουαριέ 17 (7ριμπ.), Γκριν 10 (2), Ντέιβις, Λάνγκφορντ 8 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 13, Χατζηνικόλας 12 (1), Σταματογιάννης
Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 11 (3), Άρτις 15 (10ριμπ.), Άντριτς 12 (2), Σπάισερ 12, Γκόινς 1, Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 16 (2), Μπιλής, Ζάρας 10 (2).

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…