Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Μπαρτσελόνα 75-87: Πέρασαν από τη Ρωσία οι μπλαουγκράνα

Χίμκι – Μπαρτσελόνα 75-87: Πέρασαν από τη Ρωσία οι μπλαουγκράνα

corry higgins barcelona khimki

Εύκολο έργο είχε η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση με τη Χίμκι, καθώς επικράτησε με 87-75. Οι μπλαουγκράνα από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν τα ηνία του σκορ, προηγήθηκαν με διαφορές άνω των 20 πόντων, και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη.

Η Χίμκι ήταν καυτή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 9-2. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Μπαρτσελόνα απάντησε με δικό της σερί 8-0 και έφερε τούμπα το ματς (9-10). Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι παίκτες έδιναν έμφαση κυρίως στην επίθεση (21-20). Συνολικά σημειώθηκαν με 52 πόντοι με το ματς να είναι αρκετά ισορροπημένο (26-26).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι εύστοχες, δίχως όμως καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (43-45). Κούριτς και Σμιτς ήταν σε μεγάλο βράδυ για την Μπαρτσελόνα και έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση. Ο πρώτος είχε 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος 10 και οδηγούσαν τους φιλοξενουμένους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (48-54). Εντυπωσιακός ήταν και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος είχε ήδη 10 ασίστ!

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (57-68). Η Χίμκι δεν βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και οι μπλαουγκράνα κράτησαν σχετικά εύκολα το διψήφιο προβάδισμα τους (60-73).

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (67-87). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 23 (5), ΜακΚόλουμ 10 (2), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1), Μόνια, Βορόνοφ 2, Μπούκερ 13 (2), Μπέρτανς 6 (1), Μίκι 11
Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμαρό, Σμιτς 12 (8ριμπ.), Πούστοβι 5, Μπάντζι, Οριόλα 9 (10ριμπ.), Αμπρίνες 11 (3), Χίγκινς 18 (1), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 18 (4), Καλάθης 8 (15 ασίστ).