Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Μπάγερν 75-51: Ο Μεσίνα διέλυσε την ομάδα του Τρινκέρι!

Αρμάνι – Μπάγερν 75-51: Ο Μεσίνα διέλυσε την ομάδα του Τρινκέρι!

sergio rodriguez ax armani exchange milan eb20

Μεγάλη και σε έκταση και σε σημασία νίκη πήρε η Αρμάνι Μιλάνο, αφού επικράτησε πολύ άνετα με 75-51 επί της Μπάγερν, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, και με οδηγό την εξαιρετική άμυνα της έφτασε στην 14η νίκη της στην Ευρωλίγκα και πήρε ισχυρό προβάδισμα στην μάχη της τετράδας.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των Ιταλών στην αναμέτρηση, καθώς παρά τις πολλές απουσίες κατάφερε να  τρέξει ένα επιμέρους 13-2 στο πρώτο πεντάλεπτο παίρνοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα. Η ομάδα του Τρινκέρι αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 8 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Γουάιλερ-Μπαμπ (16-8). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές στο τελευταίο κομμάτι το δεκαλέπτου και πήγαν πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-10).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Μεσίνα να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την διαφορά να ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθια κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων (42-20).

Η κυριαρχία των Ιταλών συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την διαφορά να φτάνει στις παρυφές των τριάντα πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου (63-35). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Αρμάνι να φτάνει στην νίκη με το τελικό 75-51

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-20, 63-35, 75-51

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 12 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), ΛεΝτέι 10 (2/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μορέτι 2, Μορασκίνι 11 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ταρζούσκι 4 (1/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιλίγκα 2, Τσιντσαρίνι, Ντιλέινι 8 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 8 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντατόμε 4 (1/4 σουτ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Τζορτζ, Μπάλντουιν 6 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Σίλι 3 (1/5 σουτ), Ρέινολντς 12 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λούτσιτς, Φλακαντόρι 8 (2/7 σουτ), σίπσερ 3 (1/6 σουτ), Γκιστ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζόνσον 3, Ραντόσεβιτς 4 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκραντ

Αταμάν: «Έχουμε μπροστά μας πέντε τελικούς»

Ως τελικούς χαρακτήρισε ο Εργκίν Αταμάν τα ματς που απομένουν στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκ…