Κεντρική Basket League Αγώνες AEK-Ιωνικός 81-74: Της έβγαλε την πίστη αλλά νίκησε!

AEK-Ιωνικός 81-74: Της έβγαλε την πίστη αλλά νίκησε!

aek ionikos

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα, καθώς αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού επικρατώντας με 81-74, για την 12η αγωνιστική της Basket League. Η Ένωση κυνηγούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Ιωνικός απάντησε με επιμέρους 11-2 στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι μίλησαν στο τέλος χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα τους.

Ιδιαίτερα αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τους Νικαιώτες να βάζουν δύσκολα στους Κιτρινόμαυρους, με το σκορ να είναι ισόπαλο (8-8) μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο Ιωνικός κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους με τον Πετρόπουλο (10-16), με την ΑΕΚ να μειώνει με τους Μορέιρα και Ματσιούλις  (14-16) και τον Μαυροκεφαλίδη να γράφει το 14-18 του δεκαλέπτου.

To σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα, έστω και αν δεν κατάφεραν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Συγκεκριμένα, ο προβάδισμα τους κυμάνθηκε ανάμεσα στην μια και τις δύο κατοχές για αρκετό διάστημα, με την ΑΕκ να καταφέρνει μετά από πολύ ώρα να περάσει μπροστά με καλάθι του Λάνγκφορντ (27-26). Οι Νικαιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (33-37).

H εικόνα του αγώνα ήταν παρόμια και στην τρίτη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα. Με τρίποντο του Χουγκάζ κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 7 πόντους (48-55), με τους Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ να μειώνουν για τους Κιτρινόμαυρους στους 3 (53-56).

Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους των Σλότερ και Λάνγκφορντ (61-58), με τον Χόλογουέι να απαντά με βόμβα από την περιφέρεια (61-61). H AEK στην συνέχεια κατάφερε να τρέξει ένα σερί 12-0 κάνοντας το 72-61, βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη. O Ιωνικός δεν τα παράτησε και με δικό του επιμέρους 9-2 μείωσε στους τέσσερις (74-70) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η ΑΕΚ είχε τις λύσεις με τους Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι στο τέλος κρατώντας το προβάδισμα για το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16 (8/10 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 2 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λοτζέσκι 21 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2 (1/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 18 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 8 (3/10 σουτ), Τολιόπουλος 8 (3/11 σουτ), Χουγκάζ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, Πριτζέτ 12 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 11 (1).

Λυκογιάννης: «Πρέπει να έχουμε μνήμη χρυσόψαρου»

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα είναι ο τεχνικός του Πανιωνίου, Άρης Λυκογιάννης. Κερδίζο…