Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μπάγερν 74-73: Με υπογραφή Γκριγκόνις

Ζαλγκίρις – Μπάγερν 74-73: Με υπογραφή Γκριγκόνις

nick weiler babb fc bayern munich eb20 1

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Ζαλγκίρις στην Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε με 74-73 επί της Μπάγερν για την 16η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακό φινάλε και ήρωα τον Μάριους Γκριγκόνις. Ο Νικ Ουάιλερ Μπαμπ έβαλε μπροστά την ομάδα του Τρινκέρι με καλάθι και φάουλ (72-73), με τον Λιθουανό να έχει… κρύο αίμα ευστοχώντας στο δίποντο της νίκης για την ομάδα του.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-0 στο ξεκίνημα και την Ζαλγκίρις να απαντά με ένα 9-0 σερί με τρίποντο του Μιλάκνις για το 9-4. H ομάδα του Μάρτιν Σίλερ συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι για αρκετά λεπτά, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (16-11).  Η Ζαλγκίρις κατάφερε να φτάσει την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με έμμεσο τρίποντο του Ρούμπιτ και βολές του Λεκαβίτσιους (22-11), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τους Τζόνσον και Ρέινολντς στο 22-16 του δεκαλέπτου.

Λεκαβίτσιους και Γιοκουμπάιτις ανέβασαν ξανά στους 10 πόντους το προβάδισμα των Λιθουανών στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-16), με τους Βαυαρούς να απαντούν με επιμέρους 7-1 μειώνοντας στους τρεις (27-24). Η γερμανική ομάδα δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο με την Ζαλγκίρις να παίρνει και πάλι αέρα 8 πόντων με τρίποντο του Μιλάκνις 2 λεπτά πριν το ημίχρονο (38-30). H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 5 πόντων (40-35).

To ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδουχους να διατηρούν να διατηρούν προβάδισμα 2-3 κατοχών και τους Βαυαρούς να μην μπορούν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Η Μπάγερν κατάφερε ξανά να πλησιάσει στους τρεις με βολές του Τζόνσον στο 24’ (42-39), ωστόσο Γιανκούνας και Ουόκαπ ηγήθηκαν ενός 5-0 σερί κάνοντας το 47-39. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα  πόντων αφού στο τρίποντο του Μιλάκνις απάντησε ο Ζίπσερ (56-51).

Ότι δεν κατάφερε για από την αρχή του αγώνα το κατάφερε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι καθώς αρχικά έφτασε σε απόσταση βολής από τους Λιθουανούς με τους Σίλi και Ντζέντοβιτς (56-55), και εν συνεχεία πέρασε μπροστά με τον Ρέινολντς (56-57). To παιχνίδι στην συνέχεια απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Γκριγκόνις και Χέιζ έβαλαν μπροστά με 5 την Ζαλγκίρις, με τον Γουάιλερ-Μπαμπ να απαντάει με δύο απανωτά τρίποντα για το νέο γερμανικό προβάδισμα (64-65). Οι Λιθουανοί με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι με 5 πόντους (70-65), με τον Ρέινολντς να μειώνει στους τρεις 1’13’’ πριν το τέλος, και τον Γκριγκόνις να δίνει πάλι μαξιλαράκι ασφαλείας στην Ζαλγκίρις (72-67). O Σίλι έβαλε και πάλι φωτιά στο παιχνίδι με εύστοχο τρίποντο 45” πριν το τέλος, με τον Γουάιλερ Μπαμπ να βάζει μπροστά την Μπάγερν 4” πριν το τέλος. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έφτασε στην νίκη χάρη στον τρομερό Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος εκτέλεσε στην εκπνοή για το τελικό (74-73).

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 56-51,74-73

Ζαλγκίρις  (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (5 ασίστ), Χέιζ 3 (1/5 σουτ), Γιανκούνας 8 (3 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 11 (3/3 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 9 (5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 22 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβέρν 8 (6 ριμπάουντ).

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 4 λάθη), Σίλεϊ 8 (2/6 τρίποντα), Ρέινολντς 17 (7/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέντοβιτς 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίπσερ 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Γκιστ 2 (0/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζόνσον 6, Σίσκο (3 ασίστ), Ραντόσεβιτς 2.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…