Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 92-73: Υγιεινός περίπατος στο Κάουνας

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 92-73: Υγιεινός περίπατος στο Κάουνας

ZALGIRIS BASKONIA

Μία εύκολη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις Κάουνας επί της Μπασκόνια με 92-73, φτάνοντας στην 14η αγωνιστική της Euroleague της επτά νίκες στην διοργάνωση.

Έπειτα από 4 λεπτά αγώνα η Ζαλγκίρις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6, προτού ο Φολ δώσει πάλι το προβάδισμα στην Μπασκόνια με 7-8, έχοντας πέντε πόντους. Στο 5’ οι Γκριγκόνις και Φολ ανέβασαν το σκορ στο 10-10, όμως λίγα δευτερόλεπτα πάλι ο Γκριγκόνις με το δεύτερο του τρίποντο έκανε το 13-10 πριν το τάιμ άουτ. Ο Λοβέρν με δύο συνεχόμενα καλάθια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 17-13 στα 6΄ αγώνα, οι παίκτες της Μπασκόνια προσπάθησαν να περάσουν μπροστά με τους Ζεκίρι και Ντράγκιτς, όμως τα καλάθια των Γιανκούνας και Μιλάκνις κράτησαν μπροστά τους γηπεδούχους με 23-19 στο 9’.

Ο Ντράγκιτς ευστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο για το 23-22, με τον Λεκαβίτσιους να σκοράρει στο τέλος της πρώτης περιόδου για το 25-22. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γκιεντράιτις κατάφερε με τρίποντο να φέρει το ματς σε ισορροπία (25-25), προτού οι Όγκουστιν και Χέις ανοίξουν την διαφορά στους πέντε πόντους. Στα 16 λεπτά αγώνα, η Ζαλγκίρις κατάφερε να ανοίξει την διαφορά της στους δέκα πόντους (39-29), χάρις στα καλάθια των Λεκαβίτσιους, Γιανκούνας και Γουόλκαπ.

Οι Βάσκοι μείωσαν με τα καλάθια των Πολονάρα και Γκιεντράιτις σε 39-33, προτού ο Όγκουστιν με δύο βολές και ο Μιλάκνις με τρίποντο έκαναν το σκορ 44-33. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τρίποντο του Βιλντόσα να μειώσει σε 44-36 στο ημίχρονο.

Στο 35’ οι Μιλάκνις και Γιανκούνας έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (55-40), την μεγαλύτερη στον αγώνα, με τον πρώτο να πετυχαίνει τρία τρίποντα μονάχα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να φτάσει το σκορ στο 61-44 στα 27 λεπτά αγώνα, προτού κυριαρχήσει τελείως στο παιχνίδι. Χάρις στα καλάθια των Γιοκουμπάιτις και Λοβέρν, η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τους 19 πόντους (68-47). Οι Λιθουανοί συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς και στην τελευταία περίοδο, με τους Λοβέρν-Ρούμπιτ να κάνουν το 72-47 στο 32’, με την διαφορά του αγώνα να φτάνει την μεγαλύτερη τιμή της στους 25 πόντους.

Στα 35 λεπτά η διαφορά παρέμενε ίδια με την Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ (79-54), η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, με τους Χένρι και Ντράγκιτς να ρίχνουν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους στα 37 λεπτά αγώνα (84-66). Παρά τα καλάθια των Φολ και Πίτερς, ο Λουκοσιούνας διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 92-73 για την Ζαλγκίρις.

Δεκάλεπτα: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73

Πηγή: Over FM

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…