Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ζενίτ 72-85: Σπουδαίο διπλό για τους Ρώσους

Βαλένθια – Ζενίτ 72-85: Σπουδαίο διπλό για τους Ρώσους

pangos zenit valencia

Μεγάλο διπλό στην έδρα της Βαλένθια πανηγύρισε η Ζενίτ, καθώς επικράτησε με 85-72. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν φανερά καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να αποδράσουν από την έδρα της ισπανικής ομάδας.

Εξαιρετικός ήταν ο Όστιν Χόλινς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός βρήκε πέντε γρήγορους πόντους και έδωσε το προβάδισμα στη Ζενίτ (6-10). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς. Η ρωσική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ και κράτησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι το φινάλε της περιόδου (12-16).

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε. Η Βαλένθια ανέβασε στροφές και με επί μέρους σκορ 9-4 κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (21-20). Οι νυχτερίδες δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και διατήρησαν το προβάδισμα τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση κι έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι πόντους (39-33).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν το έβαλε κάτω και με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ (39-40). Ντούμπλιεβιτς και Χόλινς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων και έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι (53-55). Η Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική επιθετικά, καθώς σημείωσε συνολικά 31 πόντους και έκανε σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα (60-65).

Η ρωσική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια παρότι προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, δεν τα κατάφερε και υπέστη την ήττα (72-85).

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-33, 60-65, 72-85
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 4, Βαν Ρόσομ 9, Τομπέι 8, Κάλινιτς 8 (8ριμπ.), Ντούμπλιεβιτς 18 (1), Βίβες 10 (2), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ουίλιαμς 2, Χέρμανσον 6
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 7 (8ριμπ.), Πάνγκος 12 (12ασ.), Φριντζόν, Χόλινς 20 (4), Τόμας 12 (2), Μπάρον, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 4, Πόιθρες 12, Πονίτκα 10 (2), Γκουντάιτις 8

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…