Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Χίμκι 88-82: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Βαλένθια – Χίμκι 88-82: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

bojan dubljevic valencia basket eb20 e1641498744100

Νίκη βήμα τετράδας πήρε η Βαλένθια επικρατώντας με 88-82 επί της Χίμκι στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Χαουμέ Πονσαρνάου ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να πάει προβάδισμα 16 πόντων (45-29), το οποίο κατάφερε να υπερασπιστεί μέχρι το τέλος φτάνοντας στην 10η νίκης της στην φετινή διοργάνωση.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκόρ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν δύο φορές με πέντε πόντους, την πρώτη με τον Πραντίγια στο 4’ (8-3) με τους Ρώσους να απαντάνε με Σβεντ και Γερέμπκο (8-9), και την δεύτερη με καλάθι του Κάλινιτς στο τελευταίο λεπτό (16-11) με τον ΜακΚόλουμ να μειώνει στο 16-13 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τις «νυχτερίδες» να ανεβάζουν στροφές, και με συνεχόμενα καλάθια του Κάλινιτς να πιάνουν διψήφιο προβάδισμα (28-18). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τους παίκτες της Χίμκι να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν, και κατάφεραν να ενκοτξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς στο φινάλε του ημιχρόνου (45-29).

Η Χίμκι αντέδρασε στην επανάληψη και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και με συνεχόμενα τρίποντα του Τίμα την πήγε και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (53-44). Η αντεπίθεση της ρωσικής ομάδας δεν σταμάτησε εκεί, καθώς κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους πέντε πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου (50-55), με τους Χέρμανσον και Βαν Ρόσομ να διαμορφώνουν το 52-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχοι του αγώνα, η Χίμκι έκανε την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε πλησιάζοντας στους 5 με τον Σβεντ (82-77), ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα με το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-29,52-59, 88-82

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 10 (2), Πραντίγια 6, Βαν Ρόσομ 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπι 10 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8 (4/5 δίποντα), Ντούμπλιεβιτς 11 (4/4 δίποντα), Βίβες 2, Σαν Εμετέριο 2, Γουίλιαμς 15 (6/7 δίποντα, 3/3 βολές), Χέρμανσον 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σάστρε 2

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 14 (1/1 δίποντο, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚόλουμ 16 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τίμα 8 (2), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μόνια, Μπούκερ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερέμπκο 9 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (2), Μίκι 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…