Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Εφές 100-65: Διέσυρε τους Τούρκους η ομάδα του Ιτούδη

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Εφές 100-65: Διέσυρε τους Τούρκους η ομάδα του Ιτούδη

darrun hilliard cska moscow eb20

Ασταμάτητη είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τις τελευταίες αγωνιστικές της φετινής Ευρωλίγκας, αφού διέλυσε και την περσινή πρωτοπόρο, Εφές Αναντολού με 100-65. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με τους Κλάιμπερν (22) και Χίλιαρντ (16) να ηγούνται στο σκοράρισμα, διέλυσε το σύνολο του Αταμάν.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό μετά το πρώτο τετράλεπτο και με ένα ξέσπασμα να παίρνουν αέρα 10 πόντων μετά από καλάθι του Χίλιαρντ (12-2). H ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε επιθετικές λύσεις στην συνέχεια, ωστόσο δεν κατάφερε να ανακόψει την επίθεση των Ρώσων και αρκέστηκε στο να μειώσει τους 7 για το 20-13 του δεκαλέπτου.

H τουρκική ομάδα μπήκε ήταν εμφανώς καλύτερη στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά, η οποία έφτασε στους 4 πόντους (38-34) μετά από καλάθι του Λάρκιν δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η ομάδα του Ιτούδη σε εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και με ένα εντυπωσιακό 9-0 σερί έβαλε τα πράγματα στην θέση τους πηγαίνοντας με αέρα 13 πόντων στα αποδυτήρια (47-34).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά η οποία έφτασε στους 25 πόντους μετά από καλάθι του Κλάιμπερν στο transition (75-49). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Δημήτρη Ιτούδη να ανοίγει το ροτέισον και την ομάδα του να φτάνει σε μία πολύ άνετη νίκη με το τελικό 100-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 47-34, 75-49, 100-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Χομένκο 4, Τζέιμς 11 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χίλιαρντ 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 8 (2), Αντόνοφ 7 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Φόγκτμαν 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Σενγκέλια 8 (2), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 12 (6/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 4 (1/8 σουτ), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 5, Μπαλμπάι, Γκαζί 3 (1), Σανλίν, Μορμάν 3 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πλάις 2, Μίτσιτς 14 (3/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές), Άντερσον 4 (1), Ντάνστον 13 (6/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σιμόν 7 (3/8 σουτ, 5 ασίστ)

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…